Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Bu metnin altına imza atmışsa memurlara ve emeklilere ihanet etmiştir

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmeyi işaret ederek, “Şimdi bunu imzalayan sendikanın genel başkanı, eğer bu maddenin bu şekilde değiştirildiğini bilerek, bu metnin altına imza atmışsa memurlara ve emeklilere ihanet etmiştir” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Bu metnin altına imza atmışsa memurlara ve emeklilere ihanet etmiştir
 Muğla'nın Yatağan ilçesinde sendika temsilcileri ve üyeleriyle bir araya gelen Koncuk, ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme hakkında açıklamalarda bulundu.

İmzalanan toplu sözleşmenin memur ve memur emeklilerinin 2016 ve 2017 yıllarında alacağı zam oranları ile bir takım sosyal hakların desteklenmesi maksadıyla yapıldığını kaydeden Koncuk, 2013 yılında yapılan toplu sözleşmedeki bir maddede yapılan değişiklikle, milyonlarca kişinin mağdur edildiğini iddia etti.

O dönemde, Memur-Sen tarafından imzalanan ve 2015 yılında alacakları enflasyon farkının hangi şartlarda ödeneceğinin belirtir maddenin, “Öngörülen kümülatif artışın aşılması halinde memura enflasyon farkı verilir” şeklinde olduğunu hatırlatan Koncuk, şunları söyledi:

“Öngörülen dediğimizde, verilen zammın kümülatif artışı akla geliyor. Kümülatif artış, 6,1 yapıyor. Eğer 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla gerçekleşen enflasyon, 6,1’i geçerse, bizim enflasyon farkı almamız gerekiyor. Ama bu maddeyi almışlar, 2015 yılı toplu sözleşmesinde değiştirmişler. Öngörülen ifadesini kaldırarak, verilen kümülatif artışı ifadesini kullanmışlar. Öngörülen kümülatif artış, 6,1 iken, verilen kümülatif artış 7,9’dur. Yapılan değişiklikten dolayı 31 Aralık tarihi itibarıyla, enflasyon farkı alabilmemiz için enflasyonun 7,9’u aşması lazım.”

Koncuk, toplu sözleşmede yapılan bu değişikliği, skandal olarak yorumlayarak,  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi bunu imzalayan sendikanın genel başkanı, eğer bu maddenin bu şekilde değiştirildiğini bilerek, bu metnin altına imza atmışsa memurlara ve emeklilere ihanet etmiştir. Genel başkan, bunun değiştirildiğini görmediğini söylüyor. Eğer görmüyorsa, bu durum vahim bir durumdur. Sen bunu göremeyecek kadar beceriksiz ve bilgisizsen, yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine niye katılıyorsun. Yüzde birin bile mücadelesini yaptığımız o masada, yüzde 1,8’imizin çalındığını görmüyorsan veya bilerek imzalıyorsan bunun affı söz konusu değildir.”

Koncuk, konuşmasının ardından sendika üyelerinin sorularını yanıtlayarak, ilçeden ayrıldı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 18:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
sendikalist
sendikalist - 7 yıl Önce

Secimle gelen 4 asil üyenin 2 si istifa etmiş yedekten istifa eden var eski kurucular küstürülmüş elde kalan muhalefet etmek yetki gitmiş yatağanda ancak genel başkan kurtarırdı ama bu saatten sonra oda kurtarmaz eğitim sen gümbür gümbür geliyor

SIRADAKİ HABER

banner68