Türkiye Ne Hale Geldi?

Türkiye Ne Hale Geldi?

Türkiye Ne Hale Geldi?

Türkiye Cumhuriyeti'nin lider ülke konumuna geldiğini ve demokrasisinin yükselişte olduğunu belirten insanlara artık gülüp geçiyorum. Çünkü bir devlet, o devletin haysiyeti ve vatandaşları ancak bu şekilde ayaklar altına alınabilir.

Düşünün! Çok büyük bir devletsiniz, her şeyiniz mükemmel işliyor. Ama kıçıkırık bir sınavı bile yapamıyorsunuz. Her liselere giriş sınavı, her kamu personelliğine giriş sınavı baştan aşağı süpheli.

Kesin demiyoruz ama şüpheli! Sınava giren herkes bu şüpheyle sınava giriyor, bu şüpheyle de sınavdan çıkıyor. Bu da o adayların sınavda başarısız olmasına yetiyor da artıyor bile...

Geçtiğimiz cumartesi günü ben de Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)'na girdim. Girmekle de yetindim... Düzgün bir şekilde çalışamadığım için çok zor geçtiydi. Umudum da yoktu hani... Ama sınav sonrasında evime geldiğimde telefonuma gelen bir çağrıyla şok oldum. Çünkü yine benimle birlikte sınava giren arkadaşımın dedi-ğine göre, KPSS'de bize sorula-rın hepsi, yanlış şıklarıyla beraber bir yayınevinin denemesinde sorulmuş. Bunlar iddiadan ibaret. Olmaz öyle şeyler diyip geçebilirdim ama geçmiş senelerde de buna benzer olaylar yaşandığı için şüphem daha arttı.

Bugün yine haberleri takip ederken bir şok daha yaşadım. Google'ın arama kısmına, sınavdan bir gün önce, sınavda çıkan sorular yazılmış ve cevap aranmış. Elbette bu da bir iddia. Ama şüphelerim daha ağır basıyor ve içimden “büyük ihtimalle olmuştur” diyorum.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, daha hiçbir inceleme ve araş-tırma yapmadan çıkıp “terte-miz bir sınavdı” demese yine şüphelerim dinecek. Fakat ÖSYM Başkanı beni şaşırtmıyor.

Hadi ben kendimden geçtim de, milyonlarca insan giriyor o sınava, bazıları 3.-4. kez giriyor. Memur olayım diye yıl boyunca gecesini gündüzünü veriyor. Dünyaya küsüyor, kazanayım da memur olayım, kurtulayım diyor. Ama kadrolaşma engeline takılıyor! Yine bütün kadrolar, belirli bir grup tarafından istila edilecek, sonra çıkıp “Allah'a çok şükür bir işe yerleştim” denecek...

Allah'tan da mı korkunuz yok. Milyonlarca gencin hakkını yiyorsunuz! Dedim ya, Türkiye ne hale geldi... Koca devlet kıçıkırık bir sınavı bile yapamıyor, sonra da ileri demokrasiden bahsediliyor. Geçeceksiniz onu...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER