banner80

Türkiye’de 1’lik Mayıs’ı!

Muğla’da bulunan termik santraller ve bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirme kapsamına alınması sebebiyle 223 gün önce Yatağan Termik Santrali önüne kurulan Direniş Çadırıi Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ve TGB’li gençleri ağırladı. Direniş çadırı önünde bir açıklama yapan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz; “Bütün Türkiye’yi 1 Mayıs’ı Yatağan’da kutlamaya çağırıyoruz” dedi.

Türkiye’de 1’lik Mayıs’ı!
 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Yatağan’da kutlanmasıyla ilgili olarak birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiden destek gelirken bir destek de TGB’den geldi.

TGB Muğla İl Başkanı Özgür Bursalı, İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacılar, TGB’liler ve İşçi Partililer ile birlikte cumartesi günü direniş çadırını ziyaret eden TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, 1 Mayıs’ın Yatağan’da kutlanması için davette bulundu.

Cengiz, yaptığı konuşmada; “Türkiye Gençlik Birliğinin açıklamasını yapılabilecek en doğru yerde yaptığımızı düşünüyoruz.  Yatağan işçilerinin direniş çadırında bütün Türkiye’yi 1 Mayıs’ı Yatağan’da kutlamaya çağırıyoruz.  Türkiye özellikle 12 yıllık AKP iktidarında emeğin yağmayla, talanla, soygunla ayaklar altına alındığı bir dönemi geride bıraktık. Ve bu 12 yıllık süreç içerisinde emekçi halkımızın ürettiği, milletimizin ürettiği büyük değerlerin nasıl talan edildiğini yüreğimiz kan ağlaya ağlaya gözledik.  Şimdi de 2014 yılının 1 Mayıs’ına girerken elbette bizi kahreden emek düşmanı, vatan düşmanı, özgürlük düşmanı siyasi iktidar karşı öfkemizi haykıracağız meydanlarda ama bunun ötesinde büyük umudumuzu haykıracağız 1 Mayıs meydanlarında çünkü direnen savaşan yatağan işçisi var. Cumhuriyetimizi savunmak, vatanımızı savunmak en başta emeğimizi savunmak, emekçinin haklarını savunmaktan yanayız. Çünkü vatan emektir. Vatanımızı seviyoruz, emeğimizi seviyoruz bu nedenle emekçilerin kaderi ile kendi kaderimizi her zaman birleştiriyoruz. 1 Mayıs 2014 tarihinde tüm Türkiye’de meydanlarda haykıracağımız büyük özlem budur. Emekçi yeniden millerin efendisi olacaktır. Türkiye’nin en güzel 1 Mayıs kutlamalarından birisi burada gerçekleştirilecek. Özelleştirmecilere en güzel cevabı burada yapılacak olan 1 Mayıs kutlaması ile vereceğiz.  Çünkü enerji ve maden işçilerinin söylediği gibi ‘Gücümüz birliğimizden gelir’ işçi sınıfımızla, yarattığı birlikle ve birlikte verdiği bu büyük mücadele aslında Türkiye’yi birleştirmektedir. Bizler bu nedenle 1 Mayıs açıklamamızı bu büyük mücadelenin beşiğinde, direnişin merkezinde Yatağan işçileriyle birlikte veriyoruz.  Türkiye’de emekçilerin yaşadığı bütün sorunlar aynı zamanda bizim sorunlarımızdır.  Bizler Türkiye gençlik Birliği olarak 1’lik Mayısı’nı burada Yatağan’da sizlerle omuz omuza kutlayacağız” dedi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Şube Teşkilat Sekreteri Kemal Özcan, TGB’liler ve İşçi Partililere desteklerinden dolayı teşekkür ederken, yaptığı konuşmada; “Bu iktidar özellikle gençlerden ve direnenlerden korkuyor.  İşçileri ve gençleri gördüğü zaman bu iktidarın dizleri titriyor. Bu nedenle işçi ve gençlik el ele olacağız. Vatanını sevenin gençliği, işçisi, işsizi, memuru olmaz. Bizler burada vatan savunması yapıyoruz. Burada vatanın geleceği satılıyor, parsel parsel peşkeş çekiliyor. Bizler özelleştirmenin ne olduğunu biliyoruz. Telekom, SEKA, TEKEL ne olduğu ortadadır. Devletin kurumlarının ne durumda olduğu, işçilerin ne durumda olduğu ortadadır. Gelecekte bizleri, örgütsüzlük ve 4c denilen köleliğin beklediğini biliyoruz.  Bizlere bugüne kadar destek veren herkese, her kesime teşekkür ediyoruz. Bizler 1 Mayıs’ta yapacağımız kutlama ile 1 Mayıs’ın nasıl coşkulu kutlandığını herkese göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2014, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68