Türkiye'de elektrik kesildi… Hayat durdu!

Türkiye'nin birçok ilinde elektrikler kesildi. İnternet erişiminde de sıkıntı yaşanıyor. İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde elektirik kesintisi yaşanıyor. Kesintinin elektrik iletim sistemindeki bir sıkıntıdan kaynaklanmış olabileceği kaydedildi.

Türkiye'de elektrik kesildi… Hayat durdu!
 Enerji Bakanlığı, büyük hatlarda bir sıkıntı olduğunu belirterek, kesintinin nedeninin TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) tarafından araştırıldığını belirtti. 

 

Kesintisi olan iller arasında Ankara, Trabzon, Aydın, Edirne, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Sinop, Antalya, İzmir, Bursa, Adana, Bitlis, Yozgat, Sivas, Kayseri, Çanakkale, Hatay, Denizli, Eskişehir, İzmit, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de elektrik kesintisi yaşanmayan tek ilin ise elektriğini İran’dan alan Van olduğu belirtildi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Şok tahmin!

 

Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye genelinde birçok ilde meydana gelen elektrik kesintilerinin bazı özel santrallerin 'fiyat düşüklüğü' nedeniyle elektrik satmak istememesinden kaynaklanabileceği tahmininde bulundu. Bu arada kesintinin bir gün sürebileceği iddia ediliyor.

 

EMO Genel Merkez Müdürü Emre Metin, yaptığı açıklamada kesintilerin iki nedeni olabileceğini söyledi. Metin, "Frekans kopması nedeniyle gerçekleşmiş olabilir ki; dün ya da 1 gün önce Avrupa Şebekesinden anlık olarak koptuk. TEİAŞ buna gerekçe olarak Adana'da bir santralin devreye girmemesini gösterdi" dedi.

Metin, elektrik fiyatlarının anlık olarak belirlenmesi nedeniyle elektrik üreten bazı özel santrallerin 'düşük fiyat' saatlerinde elektrik satmak istemediklerine dikkat çekti. 2007 yılında Ege Bölgesinde 19 ilin karanlıkta kaldığını anımsatan Metin, "1 gün boyunca karanlıkta kalmışlardı çünkü özel santral devreden çıkmıştı. EPİAŞ fiyatları anlık belirleyince bazı santraller, 'arıza bildirimi' yaparak devreden çıkıyor. Çünkü zararına çalışmak istemiyor. Onların devreden çıkması diğerlerini de etkiliyor ve bir zincir halinde sistem hata veriyor" dedi.

1 GÜN SÜREBİLİR

Metin, bir santralin yeniden devreye girebilmesinin saatler hatta bir gün sürebildiğine dikkat çekerek, "Arızanın nededini TEİAŞ açıklayacak. Ancak devreden çıkan santrallerin yeniden sistemi girmesi saatler hatta bir gün sürebilir" dedi.

Başbakan Davutoğlu'ndan elektrik kesintisi açıklaması

Başabakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu, "Terör saldırısını da araştıyoruz" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:  

Enerji Bakanlığı’nda kriz masası kuruldu. İletim hatlarında sorun olduğunu düşünüyoruz. Her türlü ihtimali araştırıyoruz. Terör saldırısı olabilir mi, onu da araştırıyoruz o yönde araştırmalarımız var. Her türlü ihtimali araştırıyoruz. 

DAVUTOĞLU:SAAT BAŞI AÇIKLAMA YAPILACAK

Elektrik kesintisiyle ilgili araştırmalar başladı. Enerji Bakanımız gerekli açıklamaları yapacak. Enerji Bakanlığında bir kriz masası kuruldu. Şunu ifade edeyim enerji arzında hiç bir problem yok, hiçbir sıkıntı yok. Bu saat itibariyle de elektrik tüketiminin az olduğu saat. İletim arızası olduğunu düşünüyoruz. İletim hatlarında olabilecek arızaları araştırıyoruz. Saat başı açıklama yapılacak.   

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 12:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
korkusuz
korkusuz - 7 yıl Önce

Eeeeee ulkede en onemli kurumlar ozellesirse olacagi bu. Kar amaci guden sirketler size elektrikte vermez suda

Süreyya Karaçam
Süreyya Karaçam - 7 yıl Önce

geçen sene boşuna demedik "özelleştirmelerin sonu karanlıktır" diye. şimdilik bunlar iyi günlerimiz...

SIRADAKİ HABER

banner68