Üç aylar başlıyor

Üç ayların başlaması nedeniyle Yatağan Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, yazılı basın açıklaması yayınladı.

Üç aylar başlıyor

İslam alemi için büyük önemi olan üç ayların 13 Şubat 2021 Cumartesi günü başlayacak olması nedeniyle Yatağan Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, yazılı basın açıklaması yayınladı.

Çetmi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İslâm âlemi olarak rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan  mübarek üç aylara kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

13 Şubat 2021 Cumartesi günü, üç ayların ilki olan recep ayının birinci günü; onun ilk cuma gecesi olan 18 Şubat 2021 Perşembe akşamı da Regaip Kandilidir.

Günah ile kirlenen gönüllerimizin ibadet, istiğfar ve tefekkürle arınacağı müstesna günlere kavuşmuş olmanın heyecanı içerisindeyiz. Daha fazla ümitle günahlarımıza tövbe ve istiğfar ettiğimiz, farzların yanında nafile oruç, namaz ve sadakalarla Rabbimize iltica ettiğimiz bu mübarek günlere kavuşturduğu için yüce Mevla’ya şükürler olsun. Sırf bu zaman dilimine girmekle kendiliğinden ulaşacağımız bir kazançtan ziyade ibadetlerle, iyi ve doğru davranışlarla elde edebileceğimiz bir sevap, çabayla hak edilecek bir bereket ve verimlilik vardır.

Üç aylar, kamerî aylardan recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Bu mübarek aylardan birincisi recebin manevî değerine, Kur'an-ı Kerim’de ve Sevgili Peygamberimizin hadis-i şeriflerinde işaret edilmiştir. Nitekim Kur'an-ı Kerim’de mealen şöyle buyrulmaktadır:

‘Allah’ın gökleri ve yeri yönettiği günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır. Bu, dosdoğru bir nizamdır. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyin.’ (Tövbe, 9/36)

Bu ayet-i kerimede işaret edilen haram ayların zilkâde, zilhicce, muharrem ve recep ayları olduğunu Hz. Peygamber şu hadisleriyle açıklamaktadır:

‘Muhakkak zaman Allah'ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Sene on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Bunlardan üçü peş peşedir: Zilkade, zilhicce, muharrem, bir de cemaziyel-ahir ile şaban ayları arasında olan receptir.’ (Buhârî, Tefsir, Sûre-i Tevbe, 8, 9, )

Ayrıca Peygamberimiz üç aylar hakkında şöyle buyurmaktadır:

‘Recep Allah'ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.’ (Aclûnî, Kesf’ül-Hafâ, C.1 , S:423, Hadis No: 1358.)

Üç aylar, dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı bir mevsimdir. İnsanların geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerji dolu bir şevkle atılma fırsatı bulacakları bir dönemdir. Hatalardan ve günahlardan temizlenme, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırma zamanıdır.

Üç aylar, Müslümanlar için nefis muhasebesi, farzlara özen gösterme, nafilelere ağırlık verme ve suçtan ve günahtan arınma günleridir. Geleneğimizde üç aylar diye klasikleşmiş bu gün ve geceler, kulun Rabbine daha fazla yakınlaştığı ve yardımlaşma duygularının zirveye yükseldiği kardeşlik ve hoşgörü vakitleridir. Recep ve sonrasında şaban ayı, inananları, içinde bin aydan hayırlı bir gece olan rahmet ve hidayet ayına, ramazan-ı şerife hazırlar.

Üç aylar, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza milletimize ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatmalı, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmalıdır.

İnsan bir taraftan yaratılmışların en saygını, diğer taraftan da pek çok zaaf ve kusurla yüklü bir varlıktır. İnsanın hayatı boyunca devam eden zihinsel ve fiziksel aksiyonlardaki zıtlıklar arasında gidip gelmeleri ve çalkantılı hali de bundan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla ilahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu zaman diliminde kendimizi sorgulamaya ve dinin manevi ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya, ihtiraslarımızı dizginleyip küçük menfaat çekişmelerinden uzak kalmaya ihtiyacımız daha da artmaktadır. Kin ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını bertaraf etmeli, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve hoş görü ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz.

Sevgili Peygamberimiz, şöyle dua etmiştir:

‘Ya Râb, recep ve şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi ramazan ayına ulaştır.’ (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259.)

Bu duygularla; başta Yatağanlı kardeşlerimiz olmak üzere, ülkemiz ve yurtdışında yaşayan soydaş ve dindaşlarımızın üç aylarını tebrik ediyor, üç ayların ilçemize, ülkemize ve tüm İslam âlemine rahmet, bereket ve huzur getirmesini, aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlık âleminin barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68