Uğur Mumcu Şiirlerle Anıldı

ADD Yatağan Şubesi, 24 Ocak 1993’te suikasta kurban giden Gazeteci Uğur Mumcu’yu 21. ölüm yıldönümünde andı.

Uğur Mumcu Şiirlerle Anıldı
 Dün, saat 12.00’da Belediye önünden kortej eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüyerek başlayan program, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin anıta çelenk sunması, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Burada düzenlenen törene; Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, belde belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şube Başkanı Mahmut Ayık ve Yönetim Kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını Emekli Öğretmen Fehmi Özsoy yaparken Uğur Mumcu hakkında konuşmayı Emekli Öğretmen Suna Arslan yaptı.

Arslan, yaptığı konuşmada, Uğur Mumcu’nun Kürt Dosyası araştırmasına vurgu yaptı. Arslan, “Hepimiz biliyoruz ki ne Uğur Mumcu sıradan bir gazeteciydi ne de 24 Ocak sıradan bir gündü.

24 Ocak Mumcuyu bizden almakla kalmadı Türkiyemizin her türlü pislikten arınıp aydınlığa çıkması için verilen onca araştırmayı ve uğraşı da toprağa gömdü, yarım bıraktı.

Her sabah Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde dikkatle ve hayretle okuduğum köşe yazısını tamamlamasına fırsat bırakmadan katlettiler çünkü iç ve dış düşmanlar yıllardır gerçekleri anlatan Mumcu’dan rahatsızlık duyuyorlardı.

Diyordu ki; “Birileri, Türk halkını Kürt halkına, Kürt halkını da Türk halkına düşman edici kanlı tuzaklar kuruyor. Yakında Kürt milliyetçileri ile istihbarat ajanları arasındaki ilişkilere ışık tutacak belgeleri açıklayacağım!”Açıklatmadılar, devamını okuyamadık o cesur köşeden. Onun deyimiyle Kürt Dosyası’nı tamamlayabilseydi Anadolu evlatları birbirlerinin canını almayacak, yürekler yanmayacaktı. Susturdular seni Mumcu” dedi.

Konuşmasında, enerji ve maden işçilerinin Ankara yürüyüşü çıktıkları yolda, Muğla’ya yürümek zorunda kalmalarıyla ilgili olarak açıklamalara da yer veren Arslan, “Dün akşam işçi kardeşlerimizi Ankara’ya uğurlamıştık. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy santrallerinin ve madenlerimizin özelleştirilmesine karşı Ankara’da seslerini duyuracak, sadece kendi haklarını değil Türkiye’nin hakkını arayacaklardı ama hükümetimiz gerekli önlemleri kendince alarak ne Aydın’dan’ ne de Muğla’dan geçip Ankara’ya gitmelerine izin vermedi. Hem seyahat özgürlüğü hem de hak arama özgürlüğü gasp edilmiştir. Bunu kabullendiğimizi sanmasınlar, bizim sesimiz yüreğimizin yankısıdır her engelde daha güçlü haykırır. Kurnazca 30 Mart seçimleri sonrasına alınan özelleştirme ihalesiyle santrallerimizi satmayı düşünen devlet, elindeki altın yumurtlayan tavukları birer birer kesiyor, internete girip Türkiye’de nerelerin özelleştirildiğini kalem kalem çıkarıp uyuyanları uyandıralım arkadaşlarım” şeklinde konuştu.

Arslan’ın konuşmasının ardından METEM öğretmenlerinden Ali Akçay ve Hasan Enginsu, okudukları şiirlerle anıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER