Uğur Mumcu Yatağan’da anıldı

Usta Kalem Atatürk İlkelerinin yılmaz savunucusu gazeteci yazar Uğur Mumcu Ölümünün yıl dönümü ve Demokrasi Haftasında Yatağan CHP Gençlik kolları tarafından düzenlenen törenle parti binasında anıldı.

Uğur Mumcu Yatağan’da anıldı

Anma törenine Yatağan CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Belediye Başkan adayı Halil Arslan ve partililer katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Yatağan CHP Gençlik Kolları yönetiminden Gülçin Karaova konuştu.

Karaova, “Hasan Fehmi Bey'den bugüne kadar iktidar sahipleri ya da iktidara sahip olmak isteyenler sayısız gazetecimizi katletti. Kapalı kapılar ardında ki hesapları halka duyurmak, haksızlığı,adaletsizliğe dile getirmek, gazeteciliğin temel prensibidir. Doğru ve tarafsız bilgi edinmek de vatandaşlık hakkıdır.Hiçbir güç odağı vatandaşı bu hakkından feragata  zorlayamaz,hiçbir gazeteci de meslek prensiplerinden uzaklaştırılıp meslek onuruna aykırı hareket etmek zorunda bırakılamaz. Bütün bunları çok iyi bilen iktidar sahipleri ya da iktidara sahip olmak isteyenler, bir paravan arkasında kanlı eller,karanlık yüzler,bu vasıtayla ülkemizin yetişmiş erdemli,onurlu gazetecilerin katline zemin hazırlamışlardır. Ülkemizde onlarca gazeteci ve yazar siyasi cinayetler sonucu öldürülmüştür” diye konuştu.

Belediye Başkan Adayı Halil Arslan da yaptığı konuşmada, “Bu hafta Demokrasi Haftasıdır. Demokratik parlamenter sistemde demokrasi fikir özgürlüğü çok önemlidir. Uğur Mumcu 30 yıl önce cemaat yapılanmasını bildiği, yazdığı ve bugünleri gördüğü için öldürüldü” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68