banner80

Ulu Önder, vefatının 82’nci yılında özlem, saygıy ve rahmet anıldı!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82’nci yıl dönümünde, Yatağan’da düzenlenen törenle anıldı. Saat 09.05’te çalan sirenle başlayan saygı duruşunda, duygusal anlar yaşandı.

Ulu Önder, vefatının 82’nci yılında özlem, saygıy ve rahmet anıldı!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’nci yıl dönümünde, Yatağan ilçesindeki Atatürk anıtında tören düzenlendi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Garnizon Komutan Vekili Hava Yüzbaşı Yasin Bozkurt, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Tören, Yatağan Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı çelenklerinin anıta sunulmasıyla başlarken, saatler 09.05’i gösterirken resmi araçlardan ve belediyenin anons sisteminden yükselen sirenlerle, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında, duygusal anların yaşandığı görüldü. Daha sonrasında ise İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu Müdürü Eray Özbek, Türk milletini benliğine ve egemenliğine kavuşturarak demokratik bir düzen içinde çağdaşlaştıran, Türk milletini medeni cihanda, layık olduğu mevkiye çıkarmak ve Türk Cumhuriyetini sarsılmaz temeller üzerinde, her gün, daha ziyade takviye etmek için mücadele eden eşsiz yetenekleriyle tarihe unutulmaz bir insan olarak geçen büyük asker, büyük devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda, ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde onu anmak ve şükranlarını sunmak üzere toplanmış bulunduklarını söyledi.

Özbek, yaptığı konuşmada, “Mustafa Kemal; fikir, ideal ve eserleriyle bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçek fikirlerin ve en sıcak duyguların içinde aramızda her daim yaşayan bir liderdir.

Atatürk'ün ebediyete intikalinin yıldönümünde herkese düşen en büyük görev, Atatürk'ü ve en büyük eseri cumhuriyeti anlamak, cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak ve Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımaktır.

Mensubu olduğu Türk Milleti’ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamış bir insandır. Onun ‘Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim’ sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini ziyadesiyle göstermektedir.

Ulusumuzun geleceğini gençlere emanet eden Atatürk, ‘Gençler! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz’ diyerek kahraman ecdadımız ile birlikte kurduğu Türkiye Cumhuriyetini sizlere emanet etti. Bize bıraktığı ışık yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bu ışık sadece yolumuzu değil, içimizi de ısıtıp aydınlatmaktadır” diye konuştu.

Törende, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82’nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği tören, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu öğrencilerinin Atatürk’ün huzuruna çiçek sunması ve seslendirdikleri şiirlerle sona erdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin Cengiz
Hüsamettin Cengiz - 6 ay Önce

Ruhu Şad Mekanı Cennet olsun ATAMIN.

SIRADAKİ HABER

banner68