Uluslararası yarışmaya katılacak zeytinyağının erken hasadı yapıldı

Uluslararası kalite ve sağlığı destekleyen özellikteki yağların katıldığı yarışmalara katılacak zeytinyağı, bu yıl Muğla’da ilk defa Yatağan’da sıkıldı.

Uluslararası yarışmaya katılacak zeytinyağının erken hasadı yapıldı

Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden Muğla’da, erken hasat zeytinlerden elde edilen ilk yağlar piyasaya sunuldu.

Yatağan ilçesinde, erken hasat zeytinlerin sıkılmasında elde edilen ve yöredeki çiftçilerin en önemli gelir kaynaklarından biri olarak kabul edilen zeytinyağı, sıkma makinelerinin çeşmelerinden akmaya başladı. Erken hasat zeytininden, zeytinyağının şifa veren maddelerinin en az kayıpla üretilebilmesi için 18 derecede işlendi.  2 bin 250 kilogram memecik türü zeytinden, 205 litre zeytinyağı elde edildi.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Eczacı Atilla Totoş, yaptığı açıklamada, hasat zamanından önce hasat edilen zeytinlerle yaptıkları sıkımın özel bir aşama olduğunu anlattı.

Totoş, "Yeni sıkılan yağı ağzına aldığınızda dilinizin etrafını, damaklarınızı ve damağınızın tavanını iğneleyen ve küçük patlamalar şeklinde hissedilen bir dokunuş alacaksınız. Gırtlağınızın nefes borusuyla birleştiği yerde yanma hissi alacaksınız. Bunlar kendiliğinden bir süre sonra geçecek ve sizi rahatsız etmeyecek. Ama asla kötü koku almayacaksınız" dedi.

YARIŞMAYA KATILACAK YAĞI SIKTILAR

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağıyla ilgili bilimsel çalışmaların sürdüğünü de belirten Totoş, “Memecik zeytinin dünyaya yayıldığı yerden erken hasat gerçekleştiriyoruz. Sağlık için zeytinyağı söz konusu olduğunda, bütün Türkiye biliyor ki Muğla rakipsiz bir yer. Dünyada kalite yarışmalarında, sadece kaliteli zeytinyağı yarışmıyor. Sağlığı destekleyecek özellikleri ön plana çıkan yarışmalar da yapılıyor. Bu yarışmalar katılmak için biz de erken hasadı başlattık. Muğla’nın ilk zeytinyağını bu tesiste akıtıyoruz. Erken hasadın hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56