UNESCO'nun kitabında Muğla'ya 20 sayfa ayrıldı

UNESCO'nun dünya mirası ve geçici dünya mirası listesinde yer alan Türkiye'nin 19 ilindeki kültür mirasının tanıtımı amacıyla bir kitap ve kitapçık bastırıldı. Muğla’daki tarihi yerlerin de belirtildiği kitapta Muğla’ya 20 sayfa yer ayrılırken, UNESCO dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti de kitapta yer aldı.

UNESCO'nun kitabında Muğla'ya 20 sayfa ayrıldı
 UNESCO'nun dünya mirası ve geçici dünya mirası listesinde yer alan Türkiye'nin 19 ilindeki kültür mirasının tanıtımı amacıyla bir kitap ve kitapçık bastırıldı. "UNESCO Dünya Mirası Türkiye" adıyla bastırılan ve uluslararası turizm fuarlarında dağıtılmaya başlanan kitap ve kitapçıkta Muğla ili, Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Letoon antik kentinin yanısıra geçici miras listesinde yer alan 6 kültür mirasıyla tanıtılıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun "Dünya kültür mirası" listesinde yer alan Türkiye'nin eserlerinin tanıtımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TOBB işbirliğiyle tanıtım kitabı bastırıldı. Kitapla birlikte bir de, kitapta yer alan kültür miraslarının yer aldığı her il için ayrı bir kitapçık hazırlandı. Muğla için bastırılan kitapta Muğla'ya 20 sayfa yer ayrıldı. "UNESCO Dünya Mirası Türkiye" adlı kitap ve kitapçıkta, Muğla ilindeki UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Letoon antik kentinin yanısıra "Geçici Miras" listesinde yer alan Milas'tan Hekatomnos Anıtmezarı ve Beçin Ortaçağ Kenti Kalıntıları, Stratonikeia, Kaunos, Lykia bölgesindeki Kaya Mezarları ve Bodrum da bulunuyor.

Başta İngilizce ve Almanca olmak üzere çeşitli dillerde bastırılan kitap, MİTSO'nun da Milas'ın tanıtımı için katıldığı ITB Berlin Turizm Fuarı ile Moskova MITT Turizm Fuarı'nda dağıtıldı. UNESCO Dünya Mirası Türkiye adlı kitap ve kitapçık, bu yıl içinde Türkiye'nin katılacağı uluslararası tanıtım fuarlarında da dağıtılacak.

"UNESCO Dünya Mirası Türkiye / UNESCO Heritage of World Turkey" adıyla bastırılan kitap, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm ve Tanıtım Platformu tarafından hazırlandı. Kitap ve kitapçığın hazırlanmasına TOBB ve Türkiye Oteller Federasyonu (TÜROFED) proje destekçisi oldular. Sabah gazetesi, a haber, a news, ve Daily Sabah ise projeye ana sponsor olarak katkıda bulundular.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER