“Üniversitenin 16 yıldır kirasını biz veriyoruz, temelinde biz varız”

“Üniversitenin 16 yıldır kirasını biz veriyoruz, temelinde biz varız”

Temeli atıldıktan 10 yıl sonra inşaatı tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksekokulu’nun açılış töreninde kendilerinden hiç bahsedilmemesine tepki gösteren Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, “Yatağan Belediyesi’ni hiçe saymışlar. Sanırım bunun sebebi yeni rektörün bu konuda bilgilendirilmemesinden kaynaklı. Veya bu konuda bir aksaklık var. Aynı zamanda seçim zamanı olduğundan dolayı iş siyasete kayıyor” dedi.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, 18 Mart Pazartesi günü açılışı yapılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksekokulu’nun açılışında Yatağan Belediyesi’nin yaptığı katkıların hiçe sayıldığını ileri sürerek bir teşekkür bile etmekten imtina ettiklerini söyledi.

Henüz yapımı tamamlanmayan ve eksiklikleri olan üniversitenin açılışının yapıldığını belirten Işık, “Bu yüksekokul Yatağanımızın ekonomisine büyük katkı sağlayacak. İlçemiz, büyük özlem duyulan okuluna kavuştu. Buranın temeli, 2009 yılında atılmıştı. 2003 yılında da Küçük Sanayi Sitesi içerisindeki bina, Yatağan Meslek Yüksekokulu’na kiraya verildi. Bu protokolü de ben imzaladım. O günden bu yana üniversitenin kirası, tarafımızca ve düzenlemiş olduğumuz sosyal etkinliklerde elde edilen gelirlerle ödenmektedir” dedi.

Işık, üniversitenin yerinin hazine yeri olduğunu ve kendilerinin de yaklaşık 600 dönümlük yerin imar planını üniversite yeri olarak işaretlediklerini kaydederek, “60 dönümlük alanı da üniversitenin inşaat alanı olarak belirledik. Buraya sadece okul ve yurt yapılabilir. Böyle yapmasaydık burası çeşitli kurumlar tarafından parçalanabilirdi ve eğitime hizmet veremezdi. Yatağan Belediyesi’nin her zaman eğitime önem verdiğini herkes biliyor. Yatağanımıza hizmet eden herkesi minnetle anıyorum. Çünkü Yatağan’a kim bir çivi çakarsa belediyemiz onun yanındadır. Hatta Gençlik ve Spor Bakanımızın Yatağan ziyareti sırasında kendisini karşılayanlar arasındaydım ve kendisinden yurt sözünü de aldık” diye konuştu.

“Bizim yaptıklarımızı görmemek, Yatağan halkına yapılmış en büyük hakarettir”

Yüksekokulun açılışına büyük heyecan ve coşkuyla geldikleri fakat beklemedikleri bir üzüntü yaşadıklarını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

“Programın okunduğu sırada büyük şok yaşadık. Çünkü belediyemizin ismi geçmedi. Çünkü belediyemizin, yüksekokulun temelinin atıldığı günden bu yana yaptığı katkı yadsınamaz. Hatta açılışın yapılacağı günden birkaç gün öncesine kadar ekiplerimiz yüksekokulun yolunu yapmıştır. Ama plaket töreni oldu, Yatağan Belediyesi yok. Konuşma oluyor, Yatağan Belediyesi yok. Yatağan Belediyesi’ni hiçe saymışlar. Sanırım bunun sebebi yeni rektörün bu konuda bilgilendirilmemesinden kaynaklı. Veya bu konuda bir aksaklık var. Aynı zamanda seçim zamanı olduğundan dolayı iş siyasete kayıyor. Burada başka bir siyasi partiyi suçlamıyorum. Çünkü bu tören rektörlüğün bir tasarrufudur. Ama daha sonra öğrendik ki Seydikemer’deki açılışta oranın AK Partili Belediye Başkanı konuşuyor ki doğrusu budur. Ama burada yukarıdan geldiğini düşündüğüm aksaklık oluştu ve Yatağan halkı da bu aksaklığı kınadı. Burada bir kasıt varsa, burada halkın temsil edilmeyişini kınıyorum. Çünkü bu okulun yapımında yaklaşık 1 milyon liralık bir masrafımız vardır. Üniversitenin kapısını aşındırarak okulun Yatağan’da açılmasını sağladık. Sanayideki okul açıldıktan toplu iğnesinden masa sandalyesine kadar her şey Yatağan Belediyesi ve Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından temin edildi. Maalesef bunlar göz ardı edildi. İnşallah bir kasıt yoktur. Ayrıca İşadamı Turgut Avcı, temelinden itibaren iş makineleriyle büyük katkı sağlamıştı. Sadece mermerciler katkı sağlamadı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, Şoförler ve Otomobilciler Odası gibi birçok sivil toplum kuruluşu da katkı sağladı. Bu binanın yüzde 30’unu biz yaptık. Bizim yaptıklarımızı görmemek, Yatağan halkına yapılmış en büyük hakarettir.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güner Özler
Güner Özler - 12 ay Önce

Yüksekokul kurmak Rektörlüğün görevidir. Yerel yönetimlerin değil.

SIRADAKİ HABER

banner56