Unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin son ustası!

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde yaşayan 82 yaşındaki Enver Erkaleli, bir zamanların gözde mesleği olarak kabul edilirken, teknolojik gelişmelerle at ve eşeğin binek hayvan olarak kullanılmasının bırakılmasıyla unutulmaya yüz tutmuş bir meslek olan semerciliğin, son ustası olarak hayatını sürdürüyor.

Unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğin son ustası!

At ve eşeğin binek hayvan olarak kullanıldığı dönemlerde gözde bir meslek olarak kabul edilen semerciliği, 21’nci yüzyılda yaşatmak için mücadele eden 82 yaşındaki Enver Erkaleli, teknolojik gelişmelere direniyor.

Turgut Mahallesi’ndeki evinde ata mesleğini sürdüren Erkaleli, uzun zamandır hammadde temininden dolayı yaşadığı sıkıntı nedeniyle yeni semerler üretmeyi bırakarak sadece semer tadilatı yapıyor.

Her hafta çarşamba günleri ilçe merkezinde kurulan pazar yerine gelerek at ve eşek semerlerini sergileyen Erkaleli’nin semerleri, 400 ile 600 lira arasında alıcı buluyor.

Eski dönemlerde daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi araçların almasıyla semercilik mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğundan dert yanan Semer Ustası Erkaleli, eşek ve katırların sırtına takılan semerlerin günümüzde artık fazla üretilmediğini belirtti.

Çocukluğundan beri semercilik mesleğinin içinde olduğunu söyleyerek, başka bir gelir kaynağı olmadığını dile getiren 81 yaşındaki Enver Usta, “Bizim sülalemiz semerci, çocukluğumdan beri semercilik yaparım fakat şimdi büyüklerimizin hepsi vefat ettiğinden semerci olarak sadece ben kaldım. Semerciliğe ilk başladığımda eşim dostum geçinmekte zorlanacağımı düşündü ama ben iki çocuğumu semercilikle büyütüp evlendirdim. İki katlı ev yaptım, altımda arabam var. Bunların hepsi semerciliğin sayesinde oldu. Başka bir gelir kaynağım yok. İşimden çok memnunum. Amcam, dedem büyüklerimin hepsi semerciydi. Hepsinin eline bakarak öğrendim ve incelik isteyen bir iş. Mesela hayvanın arkasına aşağı yukarı 500 kilo yük sarılıyor, küçücük bir hata yeri bırakırsan hayvanda yara açar, zarar görür. Muğla’da semerci yok. Semercilik mesleği unutulmaya yüz tutmuş bir meslek durumunda. Bölgede bu işi yapan tek kişiyim. Çevre illerden sipariş alıyorum. Sadece Muğla’ya değil, birçok ilimize hizmet veriyorum. Semerlerin bakım ve tamiratlarını yapıyorum elimden geldiği kadar çalışmaya devam ediyorum. Yaşım ilerlediği için çalışma gücüm yetersiz gelmeye başladığından çok sevdiğim mesleğimi artık bırakmak istiyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68