‘Üst Komşumuza Ulaşamaz Hale Geldik'

Yatağan Müftülüğü ve ilçe merkezinde bulunan 5 Kur'an kursu tarafından organize edilen 'Modern Zamanda Manevi Problemler' adlı konferans, Cuma günü Yatağan Belediyesi Sinema Salonu'nda düzenlendi. Konferansta konuşan Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz; “İnternet ve modern teknoloji sayesinde dünyanın öbür ucundaki kişilere ulaşan insanımız üst komşusuna ulaşamaz hale geldi” dedi.

‘Üst Komşumuza Ulaşamaz Hale Geldik'
 Yatağan Müftülüğü'nün ilçede eğitim veren kuran kursları işbirliğinde düzenlediği 'Modern Zamanda Manevi Problemler” konulu konferans geçtiğimiz Cuma günü saat 10:00 ile 12:00 arasında Yatağan Belediyesi Sinema Salonu'nda düzenlendi.

Kur'an kurslarında eğitim gö-ren bayan kursiyerlerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik saygı duru-şu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlarken, katılımcılara seslenen Yatağan Müftüsü Şahabettin Yıl-maz'ın manevi problemlere vurgu yaparak yakın çevreden örnekler vermesi dikkat çekti.

Konuşmasında; sıkıntı, stres, bencillik, bireysellik, paylaşmama gibi konuların zamanımızın en önemli manevi problemleri arasında yer aldığının altını çizen Şahabettin Yılmaz “Hucurat Suresi”nden örnekler vererek, takvanın önemine vurgu yaptı ve; “Modern çağın sunduğu imkanlar ile birlikte yaşanan problemlerin şekli ve boyutu da değişiyor. Örneğin internet ve modern teknoloji sayesinde dünyanın öbür ucundaki kişilere ulaşan insanımız üst komşusuna ulaşamaz hale geldi” ifadeleriyle dikkat çekti.

Ayrıca Şahabettin Yılmaz Yatağan'ın çok şanslı bir ilçe olduğunu da belirterek; “Türkiye'nin hafız birincileri, ezan birincileri, ikincileri bu ilçede görev yapıyor. Bu çok büyük bir şans. Bu kişiler Türkiye'nin en  büyük camilerinde, şehirlerinde  görev yapabilecek kapasitede ama Yatağan'ı tercih ediyorlar” dedi.

Şahabettin Yılmaz'ın konuşmasının ardından, Kur'an Kursu Öğreticilerinin sunduğu Kur'an tilaveti ve ilahilerle devam eden programda, 'Modern zamanda manevi problemler' adlı konuşmasıyla programa renk getiren Sevdegül Çekiç, Kur'an'da ve İslam'da Kadın'ı tanımlarken Hanım sahabelerden örnekler verdi. Konuşmasının devamında, Nur Suresi ve Nisa Suresi'nden örnekler veren ÇEKİÇ, toplumda kadının ve erkeğin üstlenmesi gereken sorumlulukları hatırlattı.

Kur'an Kursu öğreticilerinin okuduğu ilahilerle devam eden p-rogram, yapılan dua ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2013, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER