20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Üstündağ: “Zeytinköy afet bölgesi ilan edilsin”

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Zeytinköy Mahallesi’ndeki orman yangınıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma teklifinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Zeytinköy’ün afet bölgesi ilan edilmesini talep etti.

12 Eylül 2017 Salı 09:07
Bu haber 434 kez okundu
Üstündağ: “Zeytinköy afet bölgesi ilan edilsin”
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Zeytinköy’de meydana gelen yangın felaketiyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Meclis Araştırması istedi. Üstündağ, Zeytinköy ve etrafının afet bölgesi ilan edilerek köylülerin zararlarının tamamının karşılanmasını, evlerinin yeniden inşa edilmesini, geleneksel köy özelliği ve yapısına tekrar kavuşması için çalışma yapılmasını, yangın nedeninin araştırılarak ranta yönelik olarak bilinçli olarak çıkarılan yangın olup olmadığının tespitini ve yanan alanların yeniden ağaçlandırılarak ranta kurban edilmemesi için çalışma yapılmasını istedi.

Üstündağ’ın, konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Muğla ili Menteşe ilçesine bağlı Zeytinköy’de 06 Eylül 2017 tarihinde çok geniş alanda etkili bir orman yangını meydana gelmiştir. Yangında yaklaşık 700 hektarlık alanda etkili olan yangında Zeytinköy’de 51 evin ve 15 ahırın yandığı, çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın ve arı kovanlarının telef olduğu, köy halkına ait olan zeytinlik alanların ve meyve bahçelerinin de yandığı tespit edilmiştir.

Zeytinköy halkının uğramış olduğu maddi kayıpların telafisi son derece önemlidir. Başlıca geçim kaynağı zeytincilik, hayvancılık ve arıcılık olan Zeytinköy halkının uğradığı kayıpları telafi etmek en başta devletin görevidir. Bu kayıpları telafi etmek için öncelikle Zeytinköy ve etrafının doğal afet alanı olarak tespit edilerek köylülerin maddi zararlarının karşılanması, evlerinin yeniden inşa edilerek köylerine geri dönmelerinin sağlanması, maddi zararlarının da gerçek miktarlarda karşılanması elzemdir.  Diğer kurumların sağladığı yardımlar cüz’i oranda kalacak ve köylülerin mağduriyeti tam olarak giderilemeyecektir.

Ayrıca Zeytinköy, dünyaca ünlü Akbük koyuna ve Gökova körfezine hakim noktada olup son yıllarda köye ve çevresine yönelik rant baskısı artmaya başlamıştır. Yangının çıkış nedeninin tespiti ile Zeytinköy, Dağpınar ve civar köylerinin geleneksel köy özelliğinde ve yapısında kalması, yangın sonrası rant arayışlarının engellenerek, aynı zamanda ranta beklentisine yönelik bilinçli olarak çıkarılan bir yangın olup olmadığının tespiti son derece önemlidir.

Muğla ilinin yüzde 68’i ormanlık alan içinde kalması dolayısıyla her yıl çok sayıda orman yangını çıkmakta ve ormanlık alanlar zarara uğramaktadır. Muğla’daki ormanların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması son derece önemlidir. Muğla’nın doğal güzelliklerinin korunması ve rant arayışlarına kurban edilmemesi de Muğla halkının beklentileri arasındadır.

Yukarıda açıkladığımız hususlar kapsamında Anayasa’nın 98. ve içtüzüğümüzün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV