Üzerinden 3,5 yıl geçti, bir hava kalite izleme istasyonunu çalıştıramadılar!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yatağan ilçesindeki Hava Kalitesi İzleme İstasyonu, yaklaşık 3,5 yıldır çalışmıyor. Daha önce birçok defa Demeç Gazetesi'nin gündeme getirdiği sorunun çözüme kavuşturulmamasının nedeni, kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Üzerinden 3,5 yıl geçti, bir hava kalite izleme istasyonunu çalıştıramadılar!

Yatağan ilçesinde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonu, havadaki partikül madde (PM10) ve kükürt dioksit (SO2) değerlerini ölçüyordu. Bakanlığın resmi internet sitesindeki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı sayesinde isteyen bulunduğu ilçedeki istasyonun verilerini anlık olarak görebiliyordu.

Havaya P10 ve SO2 salınımına sebep olan termik santral, maden ocakları ve ev ile işyerlerinde düşük kaliteli kömür kullanımının adeta merkezi olan 45 bin nüfuslu Yatağan’daki istasyonun yaklaşık 3,5 yıldır çalıştırılmaması, vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Uzun süredir karşılaşılan “Ölçüm istasyonundaki teknik bir hatadan dolayı veri alınamadığı için indeks hesaplanamamıştır” uyarısının ardından kısa süre önce Yatağan’daki istasyonunu listeden çıkartıldığı görüldü. Yatağan’a en yakın hava kalite izleme istasyonu ise Menteşe ilçesinde yer alıyor.

Bakanlığın resmi internet sayfasındaki Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’na giren vatandaşlar, yaklaşık 3,5 yıldır sistemin veri paylaşmadığını belirterek duruma tepki gösteriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birçok yerde bulunan hava kalite izleme istasyonu aktif durumdayken 3,5 yıldır Yatağan'daki sorunun çözülememiş olması ise, akıllara soru işareti oluşturuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68