“Vaka sayısının doğru açıklanmaması Muğla turizmini vurdu”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Türkiye’nin yeni açıklamaya başladığı vaka sayılarını uzun bir süredir açıklanmamasının, Muğla turizmini vurduğunu ileri sürdü. Muğla’ya gelen turist sayısı 2,2 milyon azaldığını iddia eden Alban, turizm gelirleri düşünce sezon ortasında kepenk indiren esnaf  zora girdiğini söyledi.

“Vaka sayısının doğru açıklanmaması Muğla turizmini vurdu”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’nın turizm gelirlerinin yüzde 80’lere varan oranlarda azaldığını ileri sürdü. Alban, “Vaka sayılarını açıklamayan Sağlık Bakanlığı’na bu kararın turizme bir katkısının olmayacağını, aksine ters tepki yaratıp güven kaybı yaşatacağını bütün yaz boyunca söyledik, ancak dinletemedik” dedi.

İngiltere’nin ekim başında Covid-19 vakalarını, uluslararası örgütlerin tanımından farklı şekilde tanımladığı gerekçesiyle Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden “karantina uygulanacak ülkeler” arasına eklediğine işaret eden Alban, özellikle İngiliz turistlerin tercih ettiği Marmaris ve Fethiye’nin bu karardan olumsuz etkilediğini bildirdi. Alban, daha sonra aynı gerekçeyle Almanya’nın, Türkiye’yi seyahat koridorundan çıkardığını, turizmin tam anlamıyla çöktüğüne dikkat çekti.

 “Biz yıllarca parti olarak, eğer hukuk devleti yoksa, siyasi iktidar hesap vermiyorsa, yargı bağımsız değilse, basın özgürlüğü yoksa o ülkede ekonomiyi yönetemezsiniz diye yıllarca söyledik” diyen CHP’li Alban, eğer şeffaf olamıyorsanız, yabancı yatırımcı da turist de gelmez dediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68