VALİ ÅžAHİN'DEN KAZI EKİBİNE TEÅžEKKÜR

VALİ ÅžAHİN'DEN KAZI EKİBİNE TEÅžEKKÜR

VALİ ÅžAHİN'DEN KAZI EKİBİNE TEÅžEKKÜR

Muğla Valisi Fatih Åžahin Eskihisar Köyü'nde bulunan 3 bin yıllık antik kent Stratonikeia'da yapılan kazı çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Beraberinde İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun ile birlikte dün sabah Stratonikeia'ya gelen Vali Åžahin'e burada Kazı Başkanı Doç.Dr. Bilal Söğüt, Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ve kazı ekibi karşıladı.

Muğla Valisi Fatih Åžahin ve İl Jandarma Alay komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun Stratonikeia Antik Kenti'ni karış karış dolaşarak yapılan çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Doç.Dr. Bilal Söğüt'ten bilgi aldılar.

Bilal Söğüt, antik kentte son yapılan çalışmalarda son bulunan eserler olan 1650 yıllık kilise, 2350 yıllık kanalizasyon, 2300 yıllık borsa binası, burada bulunan bir mezar ve diğer bulunan tarihi eserler hakkında geniş bilgiler verdi. Söğüt bulunan eserlerin hiçbir parçası zayi edilmeden yapılan çalışmalarla eski haline getirildiğinin altını çizdi.

 

VALİ EKİBE TEÅžEKKÜR ETTİ.

Burada bir açıklama yapan Muğla Valisi Fatih Åžahin; “Bilal hoca ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Buraya ne zaman gelsek yeni bulunmuş çok değerli eserler ve yapılmış birçok yeni kazı ile karşılaşıyoruz. Bizlerde turizmi çeşitlendirmek 12 aya yaymak ve iç kesimlere çekmek için Kültür Yolu Projesi başlattık, bu proje önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Amacımız burayı daha çok tanıtıp yerli ve yabancı turist çekmektir, bakanlığımız da bu konuda bizlere destek olmaktadır” dedi.

Öte yandan Stratonikeia'da el sanatları satışı yapan Kavaklıderel,i Mehmet Usta Vali Åžahin'e üzerinde eski Muğla Evleri resmi bulunan bakır işlemeli bir su tası hediye etti ve dedelerinden kalma 200 yıllık bakır dövmede kullanılan demir örsü gösterdi. 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68