Vali Akbıyık Ahilik Haftası’nı Kutladı

Muğla Valisi İdris Akbıyık Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Akbıyık mesajında “Bizler ahilik kültürünü ihya etmek ve geleceğimizi bu değerlerle inşa etmek gerektiğinin bilinciyle hareket etmek durumundayız” dedi.

Vali Akbıyık Ahilik Haftası’nı Kutladı

Muğla Valisi İdris Akbıyık mesajında şunları söyledi; “Tarihimizin eşsiz miraslarından biri olan ahilik; bir mesleğin, iyi ahlak, doğruluk, yardımseverlik gibi güzel meziyetlerle yapılmasını emreden; ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturudur.

Bugünün meslek sahipleri olarak bizler ahilik kültürünü ihya etmek ve geleceğimizi bu değerlerle inşa etmek gerektiğinin bilinciyle hareket etmek durumundayız.

Son yıllarda ülkemizin karşı karşıya kaldığı afetler bizlere Ahiliğin temeli olan dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini bir kere daha hatırlatmıştır. Milli şuurumuzda bu duyguların hala yerini koruduğunu görmek, zor zamanlarda en büyük tesellimiz olmuştur.

Ülkemizin yaşadığı her sıkıntıda imkanlarını seferber eden, yaraları birlikte sardığımız esnafımıza, sanatkarımıza, sanayicimize ve tüccarımıza şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberliğimize sahip çıktığımız sürece aşamayacağımız engel, çözemeyeceğimiz sorun yoktur.

Kardeşlik ve dayanışma ekseninde asırlardan beri bize yol gösteren ahilik anlayışı, ilimizin ve ülkemizin hedeflerine doğru ilerleyişinde de bizlere rehberlik edecektir.

Ahilik ruhunu hala yaşatan esnaf ve sanatkarların nüfusa oranı itibarıyla ülkemizin ikinci ili olan Muğla’da bugünün ahilerinin sorunlarını çözümsüz, beklentilerini cevapsız bırakmayacağız. İlimizin ekonomisine katkısı olan her girişimi desteklemeye devam edeceğiz.

Bu vesileyle dünyada bir benzeri olmayan ahilik kurumunu bizlere emanet bırakan Pir Ahi Evran-ı Veli'yi ve onun izinde yürüyen gelmiş geçmiş bütün ahileri rahmet ve minnetle yad ediyor; ekonomik ve sosyal hayatımızın temeli olan esnaf ve sanatkarlarımız, tüccarlarımız, sanayicilerimiz başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum. İşlerinizin hayırlı, kazancınızın bereketli olmasını diliyorum.”
 

Elif Çay

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıfat Bacak  muğla
Rıfat Bacak muğla - 2 gün Önce

Ahilik kültür ve anlayışını önemseyen destekleyen sayın Muğla valimize çok teşekkür eder çalışmalarında başarılar dilerim. Saygılar.

SIRADAKİ HABER

banner95