‘Var Olanı Satmak Maharet Değildir!’

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ‘TEKE TEK’ programında özelleştirmeler hakkında yaptığı açıklamaların gazetemizde yer almasının ardından, açıklamalarda bulunan Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin, asıl marifetin var olanı satmak değil, kazandıran işletmelere yenilerini eklemek olduğunu söyledi.

‘Var Olanı Satmak Maharet Değildir!’
 Süleyman Girgin yaptığı açıklamada, özelleştirmeye karşı Yatağan’da verilen mücadelenin artarak devam edeceğine de değinerek; “Geçtiğimiz günlerde Fatih ALTAYLI' nın programına Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Taner YILDIZ katılmış ve yerel basına da yansıyan bazı açıklamalar yapmıştır.
Sayın Bakan Özelleştirme çalışmalarının AKP hükümetinin başarısı olduğunu belirterek sıranın Yatağan, Kemerköy, Yeniköy Termik Santralleriyle Kömür yataklarına geldiğini söylemiştir.
Sayın Bakanım yıların birikimi ve emeğiyle kurulmuş, kâr eden dev tesislere İMF ve Dünya Bankası programları çerçevesinde bir bir satılmasını başarı olarak göstermeye çalışması manidardır. Var olanı satmak maharet değildir. Asıl başarı; GELİ gibi kurumlar vergisinde ilk 50'ye giren tesisler kurabilmek ve üretime dayalı ekonomik politikalar üretebilmektir.
 Asıl başarı Santraller ve Kömür Ocakları ölçeğinde kurumlar tesis ederek istihdam yaratmak Türkiye’nin işsizlik sorununu çözmeye çalışmaktır. 
Seyitömer örneğinde olduğu gibi işçilere nakil sözü verip sonra 4-c kapsamına sokup mağdur etmenin nesi başarıdır? 
Özelleştirme kapsamına alınmış santrallerin bakım ve onarım çalışma sürelerinin uzatılması ve bu kurumların üretim saatlerinin düşürülmeye çalışılması, kalifiye ve kadrolu işçi alımları yerine taşeron işçi alımlarına yönenilmesi santrallerin ve kömür ocakların kapasitesinin bilerek azaltılmaya çalışılmasının nesi başarıdır?
Asıl başarı kendi yerel kaynaklarımızla maksimum kapasite ile enerji üretimine teşvik etmek bu sayede halkımızın daha ucuz Elektrik kullanımının sağlanması değil midir? 
Bizim için stratejik öneme sahip Enerji Tesislerini ve Kömür Ocaklarını özelleştirme saldırılarına karşı korumak milli bir meseledir. Bu uğurda direnmek için ne gerekiyorsa yapacağız. 
Direniş esnasında başımıza nelerin gelebileceği THY grevinde hükümetin ve medyanın takındığı tavırlara bakıldığında net bir şekilde görülmektedir. 
Zor ve çetrefilli bir yola çıkıyoruz. 
Direnişin markası olmuş Yatağan işçisi bu mevziiyi korumada sonuna kadar kararlıdır.
 Bu konuda her zaman yanımızda gördüğümüz Yatağan halkının desteği bizim için çok önemlidir kamuoyuna saygılarımla” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2013, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER