Vatan Partisi’nden Devrim Yasaları için davet

Vatan Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı, yaptığı açıklamada Devrim Yasalarının özüne dönülerek yaşanması için herkesi Vatan Partisi’ne davet etti.

Vatan Partisi’nden Devrim Yasaları için davet
 Vatan Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacı, Devrim Yasalarının kabul edilişinin 91. yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla düzenlenen açıklamada konuşan Helvacı, Devrim Yasalarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması ve devamlılığı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabulü ile mektep ve medrese ikililiğinin ortadan kaldırıldığını ve eğitimin parasız hale getirildiğini hatırlatan Helvacı, Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılması ile Şeyhülislamlığın kaldırıldığını ve Hilafet’in kaldırılmasıyla da halifelik unvanının kaldırıldığını anımsattı.

Devrim Yasalarının kabul edilişinin ardından geçen 91 senede bazı değişiklikler yaşandığını kaydeden Helvacı, “Devrim Yasalarının 91. yılına gelinen bu günde, okullar paralı hale getirilmiş. Din eğitimi olan okullar çoğaltılarak, kanunun özü yok edilmiştir. Okullarımızda verilen eğitim bilimsellikten uzaklaştırılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı, fetva veren bir kurum haline getirilmiştir. Cumhuriyetimize sahip çıkmak istiyorsak, bu kanunların tekrar özüne kavuşturulmasının önemini kavramamız, birlik olmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

AK Parti iktidarında Devrim Yasalarının yok edildiğini savunan Helvacı, şöyle konuştu:

“13 yıllık AKP döneminde bu kanunlar adım adım yok edilerek bu güne gelinmiştir. Mecliste bulunan muhalefet partileri bu yok edilmeye engel olamamışlardır. Bazı görüşlere göre engel olmak dahi istememişlerdir. Cumhuriyete sahip çıkmak için birleşme çağrısı yaptık. Bu çağrıya uyan tüm gruplarla birleşerek oluşturduğumuz Vatan Partisi’nin, cumhuriyetin yıkılmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğini beyan ediyoruz. Devrim kanunları tekrar özüne döndürülerek uygulanacaktır.”

Helvacı, cumhuriyete sahip çıkan herkesi, Vatan Partisi bayrağı altında toplanmaya ettiklerini belirterek, çarşamba günü (bugün) saat 13.00’da Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda yapılacak olan üye katılım toplantısına davet ettiğini sözlerine ekledi.

İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı, partinin “Milli Hükümet İçin Birlik Kurultayı”ndaki isim değişikliği sonrasında Vatan Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68