21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Vatandaşın TOKİ isyanı

Yatağan ilçesine bağlı Madenler Mahallesi’ne Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak konutların, başvurulardaki fiyatlarıyla sözleşmedeki fiyatlarının farklı olduğunu iddia eden vatandaşlar, fiyatların makul düzeye çekilmesini istedi.

10 Ekim 2017 Salı 08:52
Bu haber 4101 kez okundu
Vatandaşın TOKİ isyanı

 Yatağan ilçesine bağlı Madenler Mahallesi Büyükalan Mevkii'nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) tarafından yapımına, 63 bin metrekare arazi üzerinde 1,5 yıl önce başlanan 282 daire için müracaat eden 236, geçtiğimiz günlerde yapılan kura çekimiyle dairelerini belirledi.

Yeni evlerine yerleşecekleri günü bekleyen 236 kişi için TOKİ’yle yapılması gereken sözleşme tarihleri açıklandı.

Sözleşme için bankaya giden vatandaşlar, ödeme planını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. 2015 yılında başvurularını yapan vatandaşlar, o günlerde belirtilen konut fiyatlarıyla bugünkü fiyatların farklı olduğunu iddia ederek, duruma tepki gösterdi.

Büyükalan Mevkii’ne yapımı süren konutları incelemeye giden vatandaşlar, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Grup adına konuşan Mümtaz Aydın, TOKİ’nin 3+1 konutlarından almak için 2015 yılında başvurusunu yaptığını ve geçtiğimiz günlerdeki kurada da dairesinin belli olduğunu söyledi.

Aydın, o dönem Yatağan Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 2+1 evlerin tahmini satış bedelinin 94 bin lira, 3+1 evlerin ise 138 bin lira olduğunu öğrendiklerini ve bunun üzerine başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Sözleşmelerin yapılması için davet edildiklerinde öğrendikleri fiyatların bu rakamların çok üzerinde olduğunu iddia eden Aydın, “2015 yılında başvuruların başlaması üzerine, başvuruların Yatağan Belediyesi’ne yapılacağı söylendi. Bunun üzerine de belediyeye giderek bilgi aldık. Bize üzerinde şartların ve açıklamaların olduğu bir kağıt verdiler. Bunun üzerinde, evlerin durumu ve ödemeler hakkında bilgiler yer alıyordu. 2+1 evin tahmini satış bedeli 94 bin lira, 3+1 evin ise 138 bin lira olduğu yazıyordu. Ben de bunun üzerine bütçeme uygun gördüğüm 3+1 eve başvurdum” diye konuştu.

Aydın, ilk fiyatla, son fiyat arasında uçurum olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Sözleşme için gittiğimizde, 2+1 evin 115-135 bin lira aralığında, 3+1 evin ise 167-200 bin aralığında olduğunu öğrendik. Bize verilen ilk rakamlarla bunun arasında büyük fark var. Herkes buna göre bütçesini ayarladı. Kaç yıldır hayalini kurduğumuz ev, bu fiyatlarla ne yazık ki hayal olmakla kalacak. Yetkililerden bu konuya çözüm bulmalarını istiyoruz.”

AK Partili Öztürk, konuya el attı

TOKİ konutlarının bulunduğu alana gelen AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, vatandaşların taleplerini dinledi.

Vatandaşların yanında AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ü arayan Tekin, vatandaşları Öztürk ile görüştürdü ve taleplerini birinci ağızdan Öztürk’e iletilmesini sağladı. Öztürk ise, konunun takipçisi olacağını ve yakından ilgileneceğini söyledi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV