Vatansevercik

Vatansevercik

Vatansevercik

Çağımızda enternasyonalizm, eğer bir gösteriş ve hatta bazen sınıfsal ve ulusal ihanetin örtüsü değilse, vatanseverliktir. Kapitalizm, emperyalizm aşamasındadır. Devrimler vatan çerçevesindedir ve vatan içindir. Kendi vatanında emperyalizme karşı mücadele edenler, bütün dünyada emperyalizme karşı vatan savunması yapanlara en büyük desteği vermiş olurlar. Emperyalizm, küreselleşme adını verdiği taarruzla milli devletleri yıkmaya yönelmiştir; öyleyse milli devletlerin direnişi de küreselleşmeye biricik enternasyonal cevaptır.

Vatan savunmasının devrim anlamı taşıdığı günümüz dünyasında, enternasyonalizm tek tek ülkelerdeki vatan savunmalarının ve milli devrimlerinin toplamından başka bir şey değildir. O nedenlerdir ki, Chavez koşup İran Devlet Başkanı Ahmedinejad,ın yanına gelmektedir; Libya,ya ve Suriye,ye karşı NATO harekâtına karşı cephe tutmaktadır. Herkes bugün Iraklıdır, Afganistanlıdır, İranlıdır, Filistinlidir, Libyalıdır ve Suriyelidir. Herkesin yüreği ABD,ye karşı dik duran Venezuella ve diğer Latin Amerika ülkeleriyle çarpmaktadır. Herkes Çin,in yükselişinde kendi güvenliğini bulmaktadır. Herkes, Türkiye,nin bir an önce Kemalist Devrim rotasına girmesini beklemektedir. ABD,nin bütün korkusu ise, Chavez ile Ahmeninejad,ın, Çin,in, Rusya,nın, Hindistan,ın, İran, Suriye, Irak ve Türkiye,nin aynı cephede birleşmesidir.

BRICS adıyla anılan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkeleri, özünde vatan savunması temelinde birleşmişlerdir. Åžangay İşbirliği Örgütü(ÅžİÖ)nde bir araya gelen Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ise emperyalizme karşı büyük vatan Asya,yı savunuyorlar.

Günümüzün enternasyonalizmi, işte Gelişen Dünya,daki dayanışma örgütleridir. Dünyadaki bütün bu oluşum ve gelişmeler, önümüzdeki dönemde ülkemiz içinde vatanseverlik duygusunu daha da perçinleyecektir. Tüm bu alıntıyı Doğu Perinçek,in ‘Bilimsel Sosyalizm ve Bilim, kitabından yazdım.

Önümüzdeki günlerde ülkemiz birçok olayı hızla yaşayacak. Atatürkçülüğü ve laik sistemi tartışmaya açan AKP iktidarı, sınırı nereye kadar zorlayacağı belli değil gibi görünse de hedefi 2023 olarak açıklaması vizyonunu değil, asıl amacını açıklıyor. Sağ ve sol düşüncedeki vatanseverler, bu karşı düşünceye net olarak tavır alamıyorlar. ‘Atı alan Üsküdar,ı geçiyor,. Vatanseverlik sözde değil özde olmalıdır. Uyumayın, vatan elden gidiyor. Emperyalizme karşı dik durun...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68