21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Yaban domuzu sürek avlarının bilançosu: 207

Yatağan ilçesinde, ekili zirai tarım arazilerine zarar veren yaban domuzlarına karşı sürek avı yapıldı. İlçeye bağlı 28 mahallede 42 gün boyuna yapılan sürek avlarında 207 yaban domuzu avlandığı bildirildi.

06 Mart 2018 Salı 08:50
Bu haber 400 kez okundu
Yaban domuzu sürek avlarının bilançosu: 207

Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği tarafından, Yatağan Kaymakamlığı ve Doğa Hayatını Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü onayı ile Akgedik, Karakuyu, Madenler, Doğanköy, Alaşar, Deştin, Esenköy, Konak, Elmacık, Kadıköy, Mesken, Bahçeyaka, Gökpınar, Eskihisar, Cazgırlar, Yeşilköy, Bağyaka, Kapubağ, Bozüyük, Yaylaköy, Köklük, Kafaca-Kaplancık, Şahinler, Zeytinköy, Turgutlar, Gökgedik, Hacıbayramlar ve Turgut mahallelerinde yaban domuzu sürek avı gerçekleştirildi.

Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp, bazı mahallelerde yaban domuzlarının zirai tarım arazilerine ciddi zararlar verdiğini, bunu önlemek için av düzenlendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yatağan Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği olarak köylülerimizin, çiftçilerimizin ürünlerine zarar veren domuz zararlısına karşı tüm mahalle muhtarlarımızla toplantılar yaparak kendilerinden birer dilekçe alıp yetkili yerlere gönderdik. Dernek başkanı olarak 4. Bölge Müdürlüğü Manisa, Muğla milli parklar yetkilileriyle ve bizzat Ankara’ya giderek 7 gün süre ile mücadele edip domuz sürek avları yapılmasını sağladık. Yatağan’da yapılan domuz avlarında toplam 207 yaban domuzu avlanmıştır. Bu tarihi bir rekordur. Mahallelerimizde domuzcu köpek beslenmediğinden Gökpınar, Bayır ve Yatağan’da olan 3 arkadaşımıza ait 10 adet domuzcu köpekle cumartesi ve pazar Kavaklıdere’den köpek getirerek bu avları gerçekleştirdik.  Köpek sahiplerine yakıt parası ödeyen mahallelerde domuz avları yaptık. Dernek olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarım Kalkınma Dairesine tek kurşun satın alınması ile ilgili derneğimizin yazısına olumsuz cevap verildiğinden, Yatağan Ziraat Odasına müracaatımız sehven her mahalleye az da olsa her köy mahalle için ikişer kutu fişek desteği aldık, kendilerine teşekkür ediyorum. Mahalle muhtarlarımızdan domuz avı yapılsın diye dilekçe veren muhtarlarımızdan Çukuröz, Yeniköy, Yeşilbağcılar, Hisarardı muhtarları köpek sahibine yakıt parası vermeyeceği için iptal olmuştur. Ayrıca Kozağaç, Çamlıca, Bencik, Katrancı mahallelerinde ise yeterli domuzcu köpek bulamadığımızdan yapılamamıştır. Köklük Mahallesi’nde ise mahalle avcılarımızın köpekleriyle yapılan domuz avında ise sonuç alınamamıştır. Mahallelerimizde bulunan çiftçilerimize yardımcı olabilmek için 15 Ocak 2018 tarihinde başlayan ve 25 Şubat 2018 tarihinde sona eren yaban domuzu mücadele avlarında toplam 207 adet domuz avlanmıştır. Bu avlarda bize yardımcı olan başta Kaymakamımız Sayın Hayrettin Çiçek’e, Jandarma Bölük Komutanı Sayın Engin Ocak, Muhtarlarımıza köpek sahiplerine, avlarımıza katılıp bizzat katılıp emek veren avcılarımıza teşekkürü bir borç bilirim.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV