Yağmur Bereketiyle Geldi: 75 Yataklı Hastane Yolda!

Yağmur Bereketiyle Geldi: 75 Yataklı Hastane Yolda!

Yağmur Bereketiyle Geldi: 75 Yataklı Hastane Yolda!

İlçemize yapılması planlanan devlet hastanesi için uzun zamandır gelmesi beklenen Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ilçemize gelerek bir dizi incelemeler ve görüşmelerde bulundu. Kararın, yakın bir zaman içerisinde verilerek 2014 yılında hastanenin hizmete girebilmesi için topyekûn harekete geçildi.

Dün, saat 10.00'da ilçemize, Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanlığı ve Muğla İl Sağlık Müdürlüğü İdari Mali İşler Åžube Müdürlüğü'nden gelen 4 kişilik heyet, ilk önce mevcut hastane olan Yatağan Devlet Hastanesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Buradaki incelemeler sırasında heyete, Başhekim Uzm. Dr. Esin Nebioğlu, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Talat Tosunoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toksöz, Hastane Müdürü Kudret Bezci, Başhekim Yardımcısı Dr. Sibel Karadağ ve Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Bekir Doğan Demir eşlik etti.

Yatağan Devlet Hastanesi hakkında bilgilendirmeden sonra incelemelere devam eden heyet, ardından Hacıyakası Mevkii'ne gelerek incelemelerine devam etti. Bölge hakkında bilgilendirmelerde bulunan AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Mustafa Toksöz; “görüyorsunuz ki yağmur, çamur dinlemeden bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Projenin hayata geçirilmesi için çalışmalara destek veren Yatağan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Esin Nebioğlu, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Talat Tosunoğlu ve Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Bekir Doğan Demir'e teşekkür ediyorum. Yatağan'a böyle bir hizmeti kazandırmak istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız. Hastanenin yapılacağı inşaat alanı için Sağlık Bakanlığı yetkililerine iki bölge sunduk. Bu bölgeleri teker teker gezerek projeye uygunluğu hakkında bilgiler verdik, yetkililer de plan ve proje doğrultusunda incelemelerde bulundu. Bölgede, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü arazileri mevcut fakat bunun için görüşmelere hemen başlayarak uzlaşıyla üstesinden geleceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

İncelemelerde heyete eşlik eden Başhekim Uzm. Dr. Esin Nebioğlu ve Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Talat Tosunoğlu da görüş bildirerek; “mevcut 50 yataklı hastanemiz yetersiz olduğundan dolayı halkımız çevre hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Bu sorunu çözebilecek en güzel çalışma böyle modern bir hastane olabilir. 100 yataklı bir hastaneye ihtiyacımız var fakat Bakanlık 75 yatağa onay verdi. Arttırmak için çalışmalarımız sürecektir. Böyle bir projenin parçası olmak bizleri mutlu edecektir. Destek veren herkese de teşekkür ederiz” şeklinde konuştular.

Heyet ve heyete eşlik eden ekip, ardından Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven'i makamında ziyaret ederek fikir alış-verişinde bulundular. Yatağan'a böyle bir hizmetin yapılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven; “öncelikle hoş geldiniz. Böyle bir hizmeti ilçemize kazandırmak için başkentimizden gelerek bizleri mutlu ettiniz. Yatağan Devlet Hastanesi'nin yetersiz kaldığını biliyoruz. Halkımızın mağdur olmaması için yeni bir hastane yapılması şart, o yüzden projenin hayata geçirilmesi noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız. Yeter ki Yatağan için hayırlı bir proje olsun, Yatağan Kaymakamlığı olarak hiçbir zaman desteğimizi esirgemeyiz” dedi. Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanlığı'ndan gelen heyet, Kaymakam Tanrıseven'den tam destek sözünü aldıktan sonra kendilerine teşekkürlerini sunarak Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık'ı makamında ziyaret etti.

Yatağan Belediyesi Başkanlık Makamı'nda gerçekle-şen ziyaret sırasında, yapılması planlanan devlet hastanesi hakkındaki düşüncelerini belirten Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık da tam destek vereceğini belirterek; “bana soracak olursanız inceleme yapmış olduğunuz bölge, hastane için ideal bir bölge, daha başka yerler de mevcut fakat hastanenin havadar olmasında fayda var, o bölge de çok havadar. Hava kirliliğinin en az olduğu bölge de orası, zaten ilçemiz eski günlerindeki sorunları yaşamıyor, hava kirliliği konusunda Milas ve Muğla'dan daha iyiyiz. Halk sağlığına çok önem veriyoruz, o yüzden de halkımızın sağlığa kavuşmasında çok büyük faydası olan hastanelerimize ihtiyaç duymaktayız. İlçemize böyle önemli bir hizmeti gerçekleştirmek adına elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yatağan Belediye Meclisi olarak da, diğer ilgili kurumlarla ortak hareket ederek kenetlenmeliyiz ve bu güzel hizmeti ilçemize kazandırmalıyız. Yatağan için her şeye varız” şeklinde konuştu.

Misafirperverliğinden dolayı Başkan Işık'a teşekkürlerini sunan heyet, iki makamdan da destek sözü almanın sevinciyle, projenin bir an önce faaliyete geçmesi için Bakanlık olarak büyük çaba harcayacaklarını ve incelemelerin devam edeceğini belirterek ilçemizden ayrıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90