Yangına müdahale eden ilk ekip olmak için yarıştılar

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Yatağan ilçesinde Yatağan ve Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüklerinin katılımıyla yangınla mücadele eden ekiplerin hareket kabiliyetini artırmak için hortum serme ve yangına müdahale etme süresi yarışmaları yapıldı.

Yangına müdahale eden ilk ekip olmak için yarıştılar

Yangınların yaz mevsiminde artışa geçmesiyle ‘yangın sezonu’ olarak adlandırılan döneme girilmesi nedeniyle, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından tatbikat düzenledi.

Kavak Mahallesi’nde düzenlene tatbikat kapsamında, Yatağan ve Kavaklıdere Orman İşletme Müdürlüklerinde görevli 150 personele, Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, Yatağan Orman İşletme Müdürü Mustafa Oral, müdür yardımcıları ve şube müdürleri tarafından yangına müdahale sırasında yapılması gerekenler ve alınması gereken güvenlik önlemleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmenin ardından gerçekleştirilen tatbikat kapsamında ekipler arası hortum serme ve yangına müdahale etme süresi yarışmaları düzenlendi.

Her iki işletme müdürlüğünde görevli 9 arazöz, 5 su tankeri ve 3 ilk müdahale aracı ekiplerinin mücadele ettiği araçlardaki hortumların 300 metrelik mesafeye en kısa sürede serilmesinin amaçlandığı yarışmada, 2dakika 40 saniyede hortum sererek su ve köpük sıkan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Turgut İşletme Şefliği ekibi yarışmayı birinci tamamladı.

Bölge Müdürü Yaprak, yangınla mücadele eden ekiplerinin yangına müdahale süresinin Türkiye ortalamasından iyi olduğunu belirterek, hedeflerinin Türkiye’de yangına en kısa sürede müdahale eden bölge müdürlüğü olmak olduğunu söyledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68