Yangına Sebebiyet Verene Af Yok!

Yatağan Yangın Komisyon Toplantısı dün Orman İşletme Müdürlüğü lokalinde yapıldı. Toplantıda, meydana gelen orman yangınlarının %90'ının insan kaynaklı olduğunu hatırlatan Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, yangına sebebiyet vermenin cezasını 100 binlerce TL'lik yüksek rakamlarla telaffuz ederek, yangına sebebiyet veren kişilere hiçbir şekilde tolerans gösterilmeyeceğini, bu kişilerin çok yüksek idari para cezalarıyla karşılaşacağını söyledi.

Yangına Sebebiyet Verene Af Yok!
 Orman yangınlarının sık sık meydana geldiği yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hazırlıklarını tamamlayan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü,  Yangın Komisyonu'nu da dün toplandı. 
Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven'in yanı sıra; Yatağan Garnizon ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, Yatağan Emniyet Müdürü Oğuz Kaan Akçal, Yatağan Termik Santral İşletme Müdürü Ali Değirmencioğlu, GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu  ve pek çok daire amirinin yer aldığı komisyon toplantısı sırasında konuşan Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek'in yangına sebebiyet verenlere yönelik yaptığı sert uyarılar dikkat çekti. 
Meydana gelen orman yangınlarının büyük çoğunluğunun insan kaynaklı olduğunu hatırlatan Hakan Zeybek; “Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü olarak yangınlara müdahale konusunda önemli bir başarımız var. Türkiye genelinde yangınlara müdahale ortalaması 13 dakika iken bizim müdahale süremiz 8,9 ve 10 dakika arasında değişiyor. 
Ancak yangına zamanında müdahale önemli olduğu kadar, alınacak olan tedbirlerde önemli. Bu nedenle vatandaşlarımızın sağduyulu davranmasını ve özellikle bilinçsiz anız yakmamasını istiyoruz. Çok net söylüyorum ne şekilde olursa olsun yangına sebebiyet veren hiç kimseye toleransımız olmayacak. Bilindiği üzere yangına sebebiyet vermenin cezası 50 Bin TL gibi önemli meblağlardan 100 Binlerce TL'ye kadar çıkabiliyor” dedi ve yangına müdahale konusunda diğer kurum ve kuruluşlarla uyum içinde çalıştıklarını da sözlerine ekleyerek; “Yangına müdahale konusunda özellikle YEAŞ ve GELİ yönetimiyle birlikte yürüttüğümüz ortak çalışmalar var. Kendileri bize araç ve ekipman desteği sağladığı gibi ekipmanlarının durumundan da bizi sürekli haberdar ediyorlar. Ayrıca Müftülüğümüzün de cami imamları aracılığıyla yürüttüğü bilgilendirme çalışmaları mevcut. Jandarma Komutanlığımız da köylerde broşür dağıtımı konusunda bizlere büyük fayda sağladı” şeklinde konuştu ve 6 ay boyunca 80 yangın işçisinin 24 saat alarm durumunda olacağını söyledi. 
Ayrıca, toplantı sırasında Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü'nün sorumluluk alanında bulunan bölgeler hakkında detaylı bilgi veren Hakan Zeybek, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü'ne destek veren bütün kurum kuruluş ve şahıslara teşekkür etti. 
Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven ise kurum amirlerinden verilen destekler hakkında bilgi alarak; “Orman varlığımızın korunması için el birliğiyle çalışmalıyız. Bütün kurum ve kuruluşlarımızdan isteğimiz Orman İşletme Müdürlüğü'ne gereken desteğin verilmesi. Bu konuda halkımıza da büyük görev düşüyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER