Yarım Asırlık Özlem Sona Erdi

2B Yasası kapsamında Yatağan'da çıkarılan 288 parselin satışının başlamasıyla ilk arsa sahiplerinin tapuları dün Yatağan Kaymakamlığı'nda düzenlenen törenle vatandaşlara dağıtıldı. Yaklaşık yarım asırdır kullandıkları arazilerin tapusuna kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten vatandaşlar; “bundan sonra rahat uyuyabileceğiz” dedi.

Yarım Asırlık Özlem Sona Erdi
 Pek çok tartışmayı da beraberinde getiren 2B yasası kapsamında Türkiye'nin pek çok bölgesinde eylemler devam ederken, Yatağan'daki süreç sorunsuz bir şekilde atlatıldı.

Yapılan çalışmaların ardından Yatağan'da 2B (Orman Vasfını Kaybetmiş Arazi) şartnamesine uyan 288 arazinin satışı için düğmeye basıldı ve pek çok başvuru kaydedildi.

İlk arazi sahiplerine tapularının teslimi için Yatağan Kaymakamlığı'nda düzenlenen törene ise; Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Muğla Defterdarı Mustafa Kılıçaslan, Yatağan Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Seyfi Sezen, Yatağan Malmüdürü Hatice Uysal, Yatağan Kadastro Birimi Yetkilisi Faik Özkaya ve ilk tapuların sahibi olan 3 vatandaş katıldı.

Yatağan İlkler Arasına Adını Yazdırdı

Yatağan'ın arazi dağıtımda ilkler arasına adını yazdırdığını belirten Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven tören sırasında yaptığı açıklamada; “Pek çok bölgede tartışma konusu olan Orman Vasfını Yitirmiş arazilerde Yatağan'da mutlu sona ulaştığımızı söyleyebiliriz. Bu da Türkiye'de ilkler arasına girdiğimiz anlamına geliyor. Çünkü çoğu yerde bu süreç sıkıntıları da beraberinde getirdi ve çalışmalar tamamlanamadı. Vatandaşlardan aldığımız tepkilerin de olumlu olması sevindirici. Şimdi onlar yarım asırdır kullandıkları arazilerin tapusunu ellerine almanın mutluluğunu yaşıyorlar. Artık arazilerimiz elimizden alınır mı korkusu yaşamayacaklar. Kendilerine hayırlı uğurlu olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tarihi Bir Ana Tanıklık Ediyoruz”

 Yatağan'daki tapu dağıtım törenlerine bizzat katılmayı tercih ettiğinin altını çizen Muğla Defterdarı Mustafa Kılıçaslan ise Yatağan'daki çalışmaların önemine vurgu yaptı. İlçede yürütülen çalışmaların önemini “Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz” ifadeleriyle özetleyen Kılıçaslan; “ Son bir yıldır yürütülen çalışmaların sonucunu alan Yatağan'ı tebrik ediyorum. Bu bizim için bir ilk. İlk tapu verilen üç arkadaşımız da sonuçtan gayet memnun. Artık yıllardır korkuyla kullandıkları arazileri ister satarlar, ister miras bırakırlar, isterlerse de kullanmaya devam ederler” şeklinde konuşurken, Yatağan Malmüdürü Hatice Uysal başvuruların itinayla değerlendirileceğini belirtti ve; “yapılan çalışmalar sonunda 288 parsel ortaya çıktı. Çok sayıda başvuru var. İlk tapu sahibi vatandaşlarımız ise Cazgırlar Köyü'nden Ahmet Uygun, Kozağaç Köyü'nden Hasan Karabulut ve Alaşar Köyü'nden Mustafa Taş. Tapularını düzenlediğimiz törenle kendilerine takdim ettik. Hayırlı olsun diyoruz” dedi.

“Rahat Uyuyabileceğiz”

Tören sırasında, 2B yasasına verilen tepkileri hatırlattığımız ilk tapu sahipleri ise memnuniyetlerini dile getirdi.

Yıllardır kullandıkları arazilerin ellerinden alınması korkusuyla yaşadıklarını belirten vatandaşlar; “artık rahat uyuyabileceğiz” sözleriyle durumlarını özetledi.

Yasaya Tepkiler Çoğunlukta

Bilindiği üzere, Yatağan'ın aksine yurt genelinde Orman Vasfını Yitirmiş Araziler için çıkartılan yasa “2B Yağması” söylemleriyle eleştiriliyor. Hatta bu konuda Muğla'ya bağlı bazı ilçelerde de eylemler düzenlenmiş, vatandaşlar rayiç bedellerin yüksekliği nedeniyle tepkilerini dile getirmişlerdi.

Ayrıca, 2B Yasası'na tepki gösteren pek çok vatandaş da bakanlıklara ve AK Parti binalarına yürüyerek mağduriyetlerini yapılan eylemlerle dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2013, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER