Yarın Mevlid Kandili!

Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, Mevlid Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajla, tüm İslam aleminin Mevlid Kandili’ni kutladı.

Yarın Mevlid Kandili!
 Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, yaptığı açıklamada; “12 Ocak Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece, tüm insanlığı onurlandırmak üzere dünyamıza teşrif eden Sevgili Peygamberimizin (SAS) Mevlid-i Şeriflerinin 1443. yıldönümünü idrak edeceğiz. Mevlid-i Nebi’nin, Yatağanımız, ülkemiz, İslâm âlemi ve topyekûn insanlığın huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi.

Ayrıca Mevlid Kandili hakkında bilgiler vererek öneminden bahseden Yılmaz, yaptığı açıklamada; “Hiç kuşkusuz kutlu doğumunu idrak edeceğimiz Efendimizin (SAS) örnekliği ve rehberliği, insanlığın bugün içine düştüğü her türlü badireyi atlatması, zedelenen değerlerimizin tekrar yücelmesi ve özlenen aydınlığa kavuşması yolunda yegâne melcedir.
Doğdu ol sâat’de ol sultân-ı dîn
Nûra gark oldu semâvât-ü zemîn

Bu gece Amine’nin evine melekler doldu. Bu gece Mekke nura gark oldu. Bu gece âlemler hiç bitmeyecek aydınlığa kavuştu. Bu gece sönmeyecek bir nur parladı. Hiç bitmeyecek kandil yandı bu gece. Kıyamete kadar gelecek olan insanlığa en güzel örnek geldi bu gece. Amine’nin yetimi, Abdullah’ın hasreti, Abdulmuttalib’in Muhammedi, (SAV) geldi bu gece. Akif’in diliyle;

On dört asır evvel, yine böyle bir geceydi,

Kumdan, ayın on dördü bir Öksüz çıkıverdi!

Lâkin o ne hüsrandı ki: Hissetmedi gözler;

Kaç bin senedir, hâlbuki bekleşmedelerdi!

Bu geceden hepimiz nasibimizi almalıyız. Çünkü bu gece, Kandil Gecesi.

Çünkü bu gece Mevlid gecesidir

Bu gece iman kandillerimizi, ibadet kandillerimizi yakma gecemiz.

Bu gece ahlaki güzelliklere bürünme gecemiz.

Bu gece Şefkat Peygamberimizi örnek alma gecemiz.

Bu gece gönüllerimizi, bedenlerimizi diri tutma gecemiz.

Bu gece Rahmet yağmurundan nasibimizi alma gecemiz.

Bu gece bağışlananlardan olma gecemiz.

Bu gece Peygamberimiz hürmetine affedilenlerden olma gecemiz.

Bu gece dua gecemiz. Gelin bu gece karar verelim. Artık yanlışlarımızı bir tarafa atalım. Artık ayrılıkları bırakalım.

Gelin O’na uyalım. Gelin Rabbimizin rızasına nail olalım.

Bu gecede Efendimiz (SAS)’in şu vasıflarını yeniden hatırlayalım

Asla yalan söylemedi, emanete hıyanetlik etmedi, dostları ve kendisine inananlarla beraber kendisini kabul etmeyen ve hatta kendisine düşmanlık besleyenler dahi güvenirliği hakkında asla muhalif bir şey söyleyemedi.

Hep şefkat ve merhamet timsaliydi. Nazikti, kendisinden asla kötü bir söz çıkmamıştı. Mütevazı ve sade bir yaşantıya sahip idi. Vefakâr bir eş, cefakâr bir aile reisiydi.

İnsan haklarına riayeti emretti. Adaleti, ilmi, eğitim ve öğretimi tavsiye etti. İyi huy ve davranışların hepsi kendisinde toplanmış, kötü huy ve çirkin davranışların kendisinden uzak idi. Asla akraba ve komşuluk ilişkilerini kesmedi.

Büyüklere şefkatli, küçüklere karşı merhametli idi.

Bu gecede şu hususları gözden geçirelim

- Günahlarımızı terk etmeliyiz. Memeden çıkan sütün bir daha memeye geri dönmemesi gibi günahlarımız artık bize dönmemeli.

- İmanımızı kemale erdirmenin yolunun ibadetlerimizi samimiyetle yerine getirmek olduğu bilincini hissetmeliyiz.

- İbadetlerimizin kabul olması için ise, ahlakımızın güzel olması gerektiğinin farkına varmalıyız.

- Beraberliğimizi bozan her şeyi bir kenara bırakacağımıza dair kararımızı bu gecede vermeliyiz. Artık aramızdaki kini, nefreti, düşmanlığı, haseti, küslüğü bir tarafa bırakma vaktidir.

- Ana-baba, aile, akraba, komşu ilişkilerimizi mutlaka gözden geçirmeli, yanlışlıklarımızı kabul etmeli, hatalarımızı izale etmeli, sağlam bir toplum için sağlam bir aile oluşturma çabamızı fiiliyata dökmeliyiz.

- İyi bir insan, iyi bir Müslüman, iyi bir eş, iyi bir ana-baba, iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir akraba, iyi bir komşu her birimizin ulaşması gereken hedefi olmalıdır.

- Bugün Peygamberimize olan bağlılığımızı ve O’na olan sevgimizi çokça salat ve selam getirmekle ifade edeceğiz.

Yüce Rabbim Mevlidinizi Mevlit eylesin. Sevdikleriyle beraber olmayı nasip eylesin. Mevlit Kandiliniz mübarek olsun. Allah’a emanet olalım” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68