banner80

“Yaşanacak olan olumsuzlukların sorumlusu siyasi iktidardır”

Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri işçileri, Milas-Yatağan Karayolu’nu trafiğe kapatarak özelleştirme ihalelerinin durmasını talep etti. Yatağan Termik Santrali önünde yapılan basın açıklamasında; “Şu andan itibaren yaşanacak olan olumsuzlukların sorumlusu siyasi iktidardır” dendi.

“Yaşanacak olan olumsuzlukların sorumlusu siyasi iktidardır”
HABERİN GALERİSİ
İşçiler Yürüyüş

İşçiler Yürüyüş

 Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri işçileri, ön yeterlilik ve son teklif verme süresi dolan Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali'nin ihale tarih ve saatinin açıklanması üzerine, işletme girişini zincirlerle kapattı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali için teklif veren 6 firma için ihale gününü açıkladı. Bugün saat 15.00'de yapılacak ihalenin yeri bildirilmezken, ihale tarih ve saatini haber alan Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmelerinde çalışanlar, iş yerlerinin önünde toplandı.

İş yerinin girişini zincirlerle kapatan işçiler, memur ve idarecilerin içeri girişlerine izin vermedi. Kapıların önünde iş makineleriyle de barikat kuruldu.

YEAŞ Güney Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü önündeki maden işçileri, sloganlar atarak Milas-Yatağan Karayolu üzerinden Yatağan Termik Santrali’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında yolu trafiğe kapatan maden işçileri, Yatağanlı enerji ve maden işçilerinin hazırladığı “İşçi Yemini”ni okudular. Yürüyüş sırasında araçlarıyla Yatağan-Milas Karayolu’nda seyir halinde olan vatandaşlar da korna çalarak ve el sallayarak eyleme destek oldu.

Yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşün ardından, jandarma ve polis ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri altında Yatağan Termik Santrali önünde toplanan enerji işçileriyle bir araya gelen maden işçileri, birlikte basın açıklaması yaptılar.

Bugün itibarıyla yaşanacak olan tüm olumsuzlukların sorumlusunun siyasi iktidar olduğunu söyleyen Tes-İş Sendikası Yatağan Termik Santrali İşyeri Baştemsilcisi Sami Gire, “Bir iktidar meclisin çoğunluğu bende, ben iktidarım, milli iradeyi ben temsil ediyorum diyerek aklına geleni yapamaz. Yaparsa meşru olmaktan çıkar. Bu ülkenin sahipleri bizleriz. Bizim kavgamız meşrudur. Bildiğini okumaya devam eden iktidarın atacağı her adım artık meşru değildir” dedi.

Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında Yatağan-Milas Karayolu’nda uzun araç trafiği meydana gelirken enerji ve maden işçileri basın açıklamasının ardından Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri önündeki bekleyişlerini sürdürdü.

Yatağan’daki işçilerin eylemine Yatağanlı vatandaşlardan da destek gelirken siyasiler de Yatağan Termik Santrali önündeki eyleme destek verdi.

İşçileri özelleştirmeye karşı verdikleri mücadeleye destek veren ve Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ile birlikte işçileri yalnız bırakmayan CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk; “Bizler özelleştirmenin her zaman karşısında durduk ve halen daha duruyoruz. Yatağan Termik Santrali’ni bir kenara bırakalım insan hayatına etki koyan, üretim yapan tesislerin özelleştirilmesine karşıyız.  Özelleştirme ihalesinin başladığını öğrendik. Bundan sonra iş kardeşlerimiz daha farklı şeyler görecekler.  Özelleştirme sonrasında arkadaşlarımız ne olduğunu görecekler. Çünkü alan firmanın ana amacı kâr etmek olacaktır. Toplum için enerjiyi üreteyim değildir. Yanındaki işçinin refahı değildir önde kâr etmektir.  Oysa devlerin ana hedeflerinden birisi toplumsallığı öne çıkarmaktır. Önce işçisine sonra da toplumu düşünmektir. Biraz önce de belirttiğim gibi sermayenin asıl amacı kazançtır. Sermaye santral çok eski olduğu için işçiden tasarrufa gidecektir.  Bir kişi 8 saat çalışıyorsa 15 saat çalışmalarını isteyecektir.  İşçilere asgari ücretin biraz fazlasını verip çalışacaksın kardeşim diyeceklerdir.  Nasıl olsa o çalışmazsa bir sürü çalışacak kişi vardır. Hayırlısı olsun diyemiyorum, alanların gözüne dizine dursun diyorum” şeklinde konuştu

İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanı Recep Helvacılar ve İl Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte eyleme destek veren İşçi Partisi Muğla İl Başkanı Ziya Ertan Yıldırım, muhabirimize yaptığı açıklamada; “İki gün önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, bütçe açığı ve önlerine gelen dış borçlardan dolayı termik santralleri satacaklarını söyledi. Yani hükümet cephesi termik santralleri ve onun dışında birçok değeri de satma kararlılığı içerisinde bulunuyorlar. Bu doğrultuda Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santral ve maden ocakları işçilerinin, sendikalarıyla birlikte 1 yılı aşkındır yürüttükleri mücadele, takdire şayandır. Türkiye’nin daha başka yerlerinde de özelleştirme süreci var ama bu bölgedeki mücadeleyi diğer yerlerde göremiyoruz. O bakımdan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının yürüttüğü mücadeleyi saygıyla karşılıyor ve yanlarında olduklarını bilmelerini istiyoruz. Bu ülkedeki topraklar nasıl hepimizin malıysa ve buna sahip çıkmamız gerekiyorsa, aynı şekilde bütün kamu malları, fabrikaları ve diğer mülkleri de hepimizin malıdır” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2014, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet f
mehmet f - 7 yıl Önce

seçim bitti.atanmadık,işçi sınıfı davamızda bitti.işçi sınıfı diye bahsettiklerinden hiç işçi varmı.kimse yemiyor artık bu ayakları.sn girginide aşağıya çekmeyin

SIRADAKİ HABER

banner68