Yat Turizmi ve Marinalar!..

Yat Turizmi ve Marinalar!..

Yat Turizmi ve Marinalar!..

Yat turizmi denilince şüphesiz ilk olarak akla, Muğla kıyıları gelir.

Çünkü Muğla ili 1.124 kilometrelik kıyı uzunluğu ile ülkemizde denize en uzun kıyısı olma özelliğini taşıyan tek ilimizdir.

Bu kıyıları boyunca da, eşsiz güzellikteki “Mavi Yolculukları” ile ünlü, “Yat Turizmi”ne elverişli “Yer Yüzü Cenneti“ konumundaki yeşil ile mavin kucak kucağa olduğu, 131 adet ıssız koyu da bulunmaktadır.

O nedenle Muğla kıyıları, ülkemiz turizminin önemli odak noktası olmasının yanında ”Ülkemiz Yat Turizmi”nin de merkezi konumundadır.

Yat turizmi için, bir yerin sadece doğal güzelliklere ve kültürel zenginliklere sahip bulunması, elbette yeterli değildir.

O kıyıları ve koyları ziyaret edecek olan yatlara dünya standartlarında çeşitli alt yapı hizmetlerini sunabilecek “Marinalar”a da ihtiyaç vardır.

Muğla kıyılarında halen  yatlara dünya standartlarında  çağdaş hizmetlerin sunulduğu, 22.si  Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli olmak üzere, toplam 27 adet marinada  6 bin 700 adet yat bağlama kapasitesi bulunmaktadır.

İşte bu nedenle de Muğla ili, “Yat Turizmi”nin de merkezi olmuştur.

Ülkemizin sadece yat turizmi kanalıyla elde ettiği döviz miktarının 1 milyar doları bulduğu düşünüldüğünde, yat turizmi altın yumurtlayan tavuktur.

Muğla kıyılarını her yıl büyük bir bölümü yabancı yatlar olmak üzere, on binin üzerinde yat ziyaret etmekte, bu yatların yine önemli bir bölümü, kış mevsimini de yöredeki marinalarda ve yat çekek yerlerinde geçirmektedir.

Muğla kıyılarını yılda ziyaret etmekte olan yatların sayısının yeterli olduğundan bahsetmek de kesinlikle mümkün değildir.

Muğla kıyıları, sahip olduğu bu önemli ve zengin potansiyelle, yılda 30 binin üzerindeki yatı ağırlayabilecek durumdadır.

Bunun anlamı ise şudur. Muğla kıyalarında yılda 30 bin yata hizmet verildiğinde, Muğla kıyılarının ülkemiz turizm gelirlerine, sadece yat turizmi kanalıyla sağlayabileceği katkı 3 milyar doları aşacaktır.

Oysa Muğla ilinin, 200 bini turistik belgeli olmak üzere toplam 280 bin yatak kapasitesi ile ülkemiz turizmine sağladığı toplam katkı halen, 2,5 milyar dolar ile 3 milyar dolar arasında ancak gerçekleşmektedir.

Hal böyle olunca da, Muğla kıyılarında yat turizmine verilen önem, Kültür ve Turizm Bakanlığının en önemli yatırım politikalarından birisi olması gerekmektedir. Bir bakıma buna da mecburuz.

 “Yani Muğla kıyılarında yat turizmi için, ihtiyaç duyulan marinalara ve alt yapı tesislerinin yapımına azami önemin verilmesi, bu konuda yatırım yapan yatırımcıların mutlaka desteklenmeleri ve özendirilmeleri için ne gerekiyorsa mutlaka yapılmalıdır.”

Altın yumurtlayan tavuktan yemin kesilmemesi, hatta o tavuğun ürettiği yumurta sayısını arttırmak için yeminin de arttırılması gerekiyor.

Datça,ya Ekolojik yat limanı müjdesi:

Geçtiğimiz hafta içinde, basında beni sevindiren bir haber okudum.

Haberde, önemli turizm merkezlerimizden, doğasını ve çevresini en iyi koruyabilen ilçelerimizin başında yer alan Datça ilçemize, “Yap İşlet Devret Modeliyle, 270 Yat Kapasiteli Ekolojik Yat Limanı yapılıyor“denilmekteydi.

Yapılacak yat limanının da, çevreci bir anlayışa sahip olacağı vurgulanmaktaydı. Haber iki bakımdan beni fazlasıyla mutlu etmişti.

1)Muğla ilinin yat turizminin gelişebilmesi ve ülkemiz turizmine daha fazla katkı sağlayabilmesi için, yeni bir yat limanın yapılmasıydı.

Ayrıca, inşaatına başlanacak olan bu yat limanının da, gelecekte 450 yata hizmet verebilecek şekilde planlandığından söz edilmekteydi.

2) Beni mutlu eden diğer önemli sebep ise, böylesi önemli bir yatırımın planlanmasında çevreci anlayışın ön plana çıkartılmış olmasıydı.

Datça İskele Mahallesi Tapan Ada Mevkii,nde yapılacak yat limanının tanıtımına ilişkin yapılan basın toplantısında da, yat limanının yapımıyla ilgili ODTÜ öğretim üyelerince titiz bir inceleme ve araştırma yapıldığına, yat turizmine hizmet verecek ünitelerden, proje bünyesinde ilk defa uygulanacak “Yüzer Dalgakıran” sisteminin bulunduğuna da dikkat çekilmekteydi.

Haberde, basın toplantısın, Datça Kaymakamı Hamdi Öncü ve Belediye Başkanı Åžener Tokcan ile Belediye Meclis üyelerinin de izlediğine yer verilerek, böylesi güzel bir yatırımın, yöre yöneticilerini de heyecanlandırdığı belirtiliyordu. Yatırım Datça ilçesi için önemli bir yatırım çünkü.

Dileğimiz, 2013 yılı sonunda hizmete girmesi planlanan yat limanının, planlanan sürede tamamlanarak yat turizminin hizmetine sunulmasıdır.

Yeni yat limanının hizmete girmesiyle,  yat limanını ziyaret eden yatlara ve personeline sunulan hizmetten, hem Datça esnafının, hem de ülkemiz turizminin yüzü gülmüş olacak. Güzel bir yatırım güzellikleriyle gelmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68