Yatağan, 3T formülü ile kazanacak

Muğla Valisi Amir Çiçek, Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında yaptırdığı 500 yıllık cami, han ve tarihi köprüleri ile sivil mimarlık örneği çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Yatağan ilçesinin Bozüyük Mahallesi’nde, 3T’nin (Tarih, turizm ve ticaret) merkezi olduğunu söyledi.

Yatağan, 3T formülü ile kazanacak
 Muğla Valisi Amir Çiçek, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kamil Kıspet ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ile Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos seferi sırasında yaptırdığı 500 yıllık cami, han ve tarihi köprüleri ile sivil mimarlık örneği çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Yatağan ilçesinin Bozüyük Mahallesi’nde inceleme yaptı.

Büyükşehir Yasası ile birlikte belde belediye iken mahalle statüsünü alan Bozüyük’ün, Muğla’nın tanıtılması için önemli bir konumda bulunduğunu ifade eden Vali Çiçek, Bozüyük’ün tarihi yapısının bozulmadan bugüne kadar gelmesi sayesinde, bölgenin turistik bir merkez haline geldiğini, bu nedenle de Bozüyük’ün tarihinin, bölgenin kalkınması için ticaret maksadıyla kullanılabileceğini kaydetti.

Yatağan’daki daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte Bozüyük Mahallesi’ndeki Pınarbaşı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Vali Çiçek, burada yaptığı konuşmada, yayınlandığı günlerde reyting birincisi olan “Güzel Köylü” adlı dizi sayesinde Bozüyük’ün merak edilen bir yer haline geldiğini söyledi.

Vali Çiçek, Bozüyük’ün geçmişi ve bugünüyle güzel bir yer olduğunu belirterek, “Bozüyük, sadece Türkiye için değil, diğer ülkelerden de gelinerek görülmeye değer bir yer. Şuanda burada yaşayan insanlarımızın, örf, adet, gelenek ve misafirperverliği de geçmişten günümüze kadar gelmektedir” ifadelerinde bulundu.

Bozüyük hakkında, Vali Çiçek ve gazetecilere bilgiler veren Yatağan Belediye Meclisi Üyesi ve Bozüyük Belde Belediyesi eski Başkanı Yaşar Gencel, Bozüyük’ün Menteşe Beyliği’nin önemli merkezlerinden biri olduğunun altını çizdi.

Mahallenin, antik döneme kadar uzanan bir tarihi olduğunu belirten Gencel, “Yaşayan sivil mimarlık örnekleriyle günümüze kadar ulaşabilmiş olan Bozüyük, İl Özel İdaresi sayesinde de restorasyonlarını yapmaya çalıştığımız bir beldemizdi” dedi.

Menteşe Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde Bozüyük’e önem verildiğini söyleyen Gencel, şöyle konuştu:

“Kayıtlarda, Bozüyük’te 4 muallimhane ve 8 medrese kurulduğu yer alıyor. O günden, günümüze örf, adet, gelenek, görenekleriyle yaşatılmış bir Bozüyük var. Civarımız çok zengin. Lagina, Stratonikeia ve Panamara gibi antik kentlerin göbeğindeyiz. Son dönemlerde de Güzel Köylü dizisi ekibiyle ve daha önce çekilen Baba Ocağı, Ümmü’nün Türküsü, Dabbe, Sürgün İnek gibi film ve dizilere mekan olmuş bir mahalleyiz.”

 

- Pansiyonların önündeki bürokratik engel kalkacak

 

Kahvaltı programının ardından Bozüyük’ü gezerek incelemelerde bulunan Vali Çiçek, mahallelilerle sohbet etme fırsatı buldu.

Restore edildikten sonra dizi çekimlerinin de yapıldığı Meydan Kahvesi’nde vatandaşlarla sohbet eden Çiçek, vatandaşların sorunlarını dinledi.

Mahalle Muhtarı Vahdet Beçin, dizi çekimlerinin ardından Bozüyük’e haftada yaklaşık 25 bin kişinin geldiğini söyledi. Güzel Köylü dizisi Genel Sanat Yönetmeni Şakir Demirpehlivan ise, gelen vatandaşlar için konaklama tesisi olmaması nedeniyle günübirlik ziyaretlerin gerçekleştiğini söyledi. Demirpehlivan, mahallelilerin evlerini pansiyon olarak kullanmak istediklerini fakat ruhsat almayla ilgili bir takım sorunlarla karşılaştıklarını kaydetti.

Vali Çiçek, turizmden elde edilen gelirin artırılması maksadıyla pansiyon işletmek isteyenlerin önünde yer alan bürokratik engellerin aşılması için ne gerekiyorsa yapılacağını kaydederek, “Yeniliklere açık olmalıyız ama değerlerimizi de korumalıyız. Bozüyük, mekan güzelliğinin yanı sıra insan güzelliğiyle çok önemli bir konumdadır” dedi.

 

- Vali Çiçek, Güzel Köylü dizi setini ziyaret etti

 

Star TV’de 22. bölümü yayınlanan ve yayınlandığı günlerde reyting sıralamasında birinci sırada yer alan Güzel Köylü dizisinin setini ziyaret eden Amir Çiçek ve beraberindekiler, dizi ve çekimler hakkında, Genel Sanat Yönetmeni Şahin Demir Pehlivan ve Yapım Koordinatörü Kazım Gök bilgiler aldı.

 

- “3T formülünü yatağan’da uygulayacağız”

 

Vali Çiçek, Bozüyük Mahallesi’nin ardından Türkiye’nin en önemli kazı çalışmalarının yapıldığı Stratonikeia Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Stratonikeia Antik Kenti’ne hayran kalan Vali Çiçek, tüm medeniyetleri bünyesinde barındıran antik kentin kültür turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Vali Çiçek yaptığı açıklamada, “Stratonikeia, bölgemiz ve Türkiye için çok önemli. Milat’tan 3 bin yıl öncesinden günümüze kadar bütün medeniyetlerin bıraktığı eserler var. Burada çok güzel çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmalar devam edecek. Antik kentin yüzde 10’luk bir bölümü gün yüzüne çıkarılmış durumda. Muğla ile ilgili 3T’den bahsettik. Turizm, tarih ve bu ikisinin de ticarete dönüştürülmesi gerekiyor. Yatağan, denize kıyısı olmayan bir ilçemiz. 3T’yi burada uygulamak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var. Yılın dört mevsimi ziyaret edilebilecek bir ören yerinin olmasından öte, tüm medeniyetlerin kalıntılarını burada görmek mümkün. Her medeniyetin ve uygarlığın yönetim şekli, dini inancı ve yaşam tarzları vardır. Şu anda burada hepsini görmek mümkün. Camisi var, kilisesi var, hamamı var, değirmeni var, sulama sistemleri, su depoları, çeşmeleri var. Stratonikeia’nın yürüyüş yollarını düzenleyerek tüm insanlığın hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

- “Ziyaretçiler zamanda yolculuk yapıyor”

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia’dan yaklaşık 3 bin 500 yıllık tarihi kalıntıların bulunduğunu belirtti. Söğüt, “Antik kentimizi gezen ziyaretçiler, sanki zamanda yolculuk yapıyormuş hissine kapılıyorlar. Helenistik, Klasik, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler var. Tüm bu eserleri korumak amacıyla sistemli bir çalışma yürütüyoruz. Şu anda Valilik ve Bakanlığımızın destekleri ile Hasan Şar Evi restoresi tamamlandı. Selçuk hamamı ve diğer yapılar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Her dönemin eserini burada korumak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
ufuk Özdemir
ufuk Özdemir - 7 yıl Önce

aaa muğla valisi sn amir çiçek mi olmuş, ben sayın valimizi yozgatta öğrenciyken tanıyorum. çok başarılıydı projelerinde. bir ara valiliğe uğramak gerek...

ultraas
ultraas - 7 yıl Önce

ne çanakkale ama neremizle gülsek bilemedik. tabi sekiz saat yan gel yat osman devri bitti.

SIRADAKİ HABER

banner68