banner80

Yatağan ADD’den Çanakkale Gezisi…

Yatağan ADD Şube Başkanı Mahmut Ayık ve Başkan Yardımcısı Kemal Yıldıran’ın organizatörlüğünde, 18 Nisan Cuma akşamı çıkılan geziden, 20 Nisan Pazar akşamı dönüldü.

Yatağan ADD’den Çanakkale Gezisi…
 Yatağan halkından 46 kişinin katıldığı, otel ve yemek ücretlerinin dahil olduğu 200 lira karşılığında yapılan, iki gündüz ve bir geceden oluşan bu geziden herkes memnun döndü.

19 Nisan Cumartesi günü sabahı Çanakkale’de başlayan gezide; bütün savaş alanları, anıtlar, müzeler, hediyelik eşya stantları, yerli halkın el emeği olan satış reyonları, Atatürk’ün misafir kaldığı yerler gezildi, dönüşte bir de Ayvalık ziyareti gerçekleştirildi…

Geziye katılanlar; “I. Dünya Savaşı’nda Almanya ile 01 Ağustos 1914 tarihinde ittifak yaparak, kendini birden savaşın ortasında bulan Osmanlı İmparatorluğu’nu işgale gelen İngilizlere karşı, Çanakkale’deki savunma alayının başında bulunan Kurmay Albay Mustafa Kemal’in, işgalci kuvvetlere karşı nasıl kahramanca ve dahîce planlarla savaşıp, ‘Çanakkale Geçilmez!’ dedirttiğini, bizzat oralara giderek, o eşsiz ve acımasız cephelerde gördük…

Tarih kitaplarında sadece okuduğumuz Gelibolu, Conkbayırı, Seddülbahir, Arıburnu, Suvla Koyu’nda kazılan ve hâlâ muhafaza edilen siperleri gezdik. Seyit Onbaşı’nın gemi batıran topunu, Mustafa Kemal’in; ‘Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum!’ dediği cepheyi; askerlerimizin sabahları kuru ekmek yiyerek, öğleyin ekmeksiz ve şekersiz hoşafla, akşamları da yağsız buğday çorbasıyla açlıklarını gidererek, ne zor koşullarda oralarda, süper donanımlı düşmanlara karşı savaştıklarını rehberimizden dinleyip, oraları hep ağlayarak gezdik… Bu ülkenin ne zor koşullarda kazanıldığını, topraklarımızın her karışının, nasıl şehitlerimizin kanlarıyla ıslandığını gözlerimizle gördük… Yatağan ADD Yönetimine çok teşekkür ediyoruz! Bu gezilerin daha sık yapılarak, herkesin, bilhassa çocuklarımızın oraları görmelerini sağlamalarını istirham ediyoruz! Birliğimiz ve bütünlüğümüz için, atalarımıza şükran ve saygı için, herkes bunu yapmalıdır! Vatan sevgisini muhafaza edip, gelecek nesillere aktarmamız ve ülkemiz topraklarına sıkı sıkıya bağlı kalmamız, buna benzer bilgilere ve gezilere bağlıdır” dediler.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68