17 Ağustos 2018 Cuma

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

Yatağan Belediyesi’nden gaziye vefa örneği

Yatağan Belediyesi, 1972 yılında 80 yaşındayken hayatını kaybeden 1. Dünya Savaşı Gazisi Emir Ali Genek’in mezarını, ölümünün 45. yılında Gaziler Günü etkinlikleri çerçevesinde yeniledi.

22 Eylül 2017 Cuma 09:09
Bu haber 993 kez okundu
Yatağan Belediyesi’nden gaziye vefa örneği

 Yatağan Belediyesi, 1972 yılında 80 yaşındayken hayatını kaybeden 1. Dünya Savaşı’nda Yemen cephesinde savaşan, Halep ve Şam’da görev yapan gazi Emir Ali Genek’in Hacıbayramlar Mahallesi’ndeki mezarını yeniledi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle ölümünün 45. yılında mezarda yapılan çalışmayla, Yatağan Belediyesi güzel bir vefa örneği gösterdi.

Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gazilik ve şehitliğin önemine vurgu yaptı.

Işık, Yatağan Belediyesi olarak gözünü kırpmadan vatan için savaşmanın kutsal bir görev olduğunu kaydederek, “Erkan Demirel arkadaşımız, bize konuyu bildirdi. Konuyla ilgili daha önceden bilgimiz yoktu. Öğrendikten sonra da ekiplerimize talimatı verdik ve gazimizin mezarını yeniledik. Gazimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, bu vatanın bir evladı olarak şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Erkan Demirel ise, Gazi Emir Ali Genek’in 1892 yılında doğduğunu ve 1. Dünya Savaşı sırasında Yemen Cephesi’nde savaştığını, Halep ve Şam’da görev yaptığın söyledi.

Demirel, konuyla ilgili olarak, “Büyüklerimizden öğrendiğimize göre, mahallemizde yaşayan gazimiz, 9 yıl 8 ay savaşmış, vatanımızı düşman işgalinden korumak için canını ortaya koymuştur. Bu askerlik döneminde de, Genek’in eşi Döneş tarafından yakılan ‘Halep’in Yolları’ ağıtı, Muğla’nın tek ağıt türküsü olması özelliğiyle dikkat çekicidir. Ayrıca bu türkü, TRT repertuvarında da vardır. Biz, göstermiş olduğu vefa örneğinden dolayı Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV