Yatağan bu kez işi sıkı tutuyor

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilçede yeniden tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle Yatağan’da toplantı gerçekleştirildi. Yapılan toplantının ardından ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle geniş kapsamlı denetim gerçekleştirildi.

Yatağan bu kez işi sıkı tutuyor

Mart ayının gelmesiyle birlikte vaka yoğunluğuna göre normalleşme süreci başlarken, Muğla yüksek riskli iller arasında yer aldı. Yüksek riskli illerin tabi oldukları normalleşme sürecinin daha iyi şartlara getirilmesi için il genelinde çalışmalar yürütülürken Yatağan’da da ilgili kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Resul Murat Kılıçarslan, İlçe Emniyet Müdür Vekili Emre Arslan da katıldı.

Toplantıda konuşan Kaymakam Kökçü, “Kovid-19 ile mücadelemiz aralıksız sürmesine rağmen ne yazık ki şuan ilçemizdeki vaka sayısı 62, bunlardan 8’i hastanede tedavi görüyor. Buna bağlı olarak da 100 aşkın temas nedeniyle karantina uygulanan vatandaşımız var. Bir yandan da aşılama çalışmaları sürüyor. Aşılamada Muğla’da en yüksek ikinci oranı Yatağan’da. Aşılama işlemi her gün saat 24.00’a kadar sürüyor” dedi.

Kökçü, toplantının önemine dikkati çekerek, “Bugün bu toplantıyla birlikte herkes kendi faaliyet alanında denetim mekanizmasını kurarak ilçemizdeki vaka sayısını sıfıra indirmek için çalışacak. Denetimlerde vatandaşlarımız uyarılacak ve kurallara uymayanlar ilgili birimlere bildirilerek cezai işlem uygulanması sağlanacak. Ayrıca vatandaşlarımıza aşının önemi anlatılarak vatandaşlarımızın aşı olması sağlanacak. Aşılanmada ne kadar iyi olsak da aşılama işlemini yüzde yüze ulaştırmalıyız. Bu sayede bu hastalığın üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Kovid-19 ile mücadelede herkese görev düştüğünü vurgulayan Kökçü, şöyle konuştu:

“Bugün burada denetim grupları oluşturacağız ve kendilerine sorumluluk alanları ve mevkiler vereceğiz. Bu gruplar, sürekli olarak buralarda denetimler gerçekleştirerek maske, hijyen ve sosyal mesafeye dikkat edecekler. Ayrıca Kovid-19 mücadele kapsamında ilçemizdeki mobese kameralarını da etkin olarak kullanacağız. Kameralar vasıtasıyla belirlediğimiz kurallara uymayan vatandaşlara da cezai işlem uygulanacak. Tüm gün kısıtlamanın olduğu pazar günleri ilçede denetimler sıklaştırılacak ve keyfi amaçlı dışarı çıkan vatandaşlarımız için yaptırımlar uygulayacağız. Bu süreçte düğün yapmak isteyen vatandaşlarımız, en geç üç gün öncesinde kolluk kuvvetlerimize bilgi vermek zorundadır. Daha sonra kolluk kuvvetlerimizi düğün boyunca görevlendireceğiz ve vatandaşlarımızın kurallara uyup uymadığını kontrol edecek. Bu önlemleri aldığımız takdirde, inşallah en kısa süre içerisinde vaka sayımız düşecek ve daha iyi şartlarda hayatımızı sürdüreceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68