banner80

Yatağan Çayı'nda yüzlerce ölü balık kıyaya vurdu

Yatağan ilçesinden geçerek Çine Adnan Menderes Barajı'nı da besleyen Yatağan Çayı'nın Demirköprü Mevkii'nde toplu balık ölümleri meydana geldi.

Yatağan Çayı'nda yüzlerce ölü balık kıyaya vurdu

Yatağan ilçesinde yaşayan Fatih Yaman, yürüyüş yapmak için gittiği Demir Köprü mevkisinde, yüzlerce çay balığının çayın kıyısına vurduğunu fark etti. Durumu Yatağan Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirmesi üzerine olay yerine gelen ekipler, sudan ve balıklardan numune aldı.

Yaman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün sabaha saatlerinde yürüyüş amaçlı olarak Demir Köprü mevkisine gelmiştim. Buraya geldiğim zaman çok ağır bir koku hissettim. Merak ederek çayın kıyısına indim. Bu sırada çok sayıda ölü balığın kıyıya vurduğunu fark ettim. Su çok pis ve kötü kokuyor. Eskiden buraya gezmeye, dolaşmaya ve piknik yapmaya gelirdik. Ama şimdi burası rezalet halde. Çok can sıkıcı bir durum var ortada. Bunun üzerine yetkililere ulaşmak istedim çünkü vicdanımızı sızlatan bir görüntü var burada" diye konuştu.

Zaman zaman bölgede balık ölümlerinin gerçekleştiğini söyleyen Yaman, balık ölümlerinin tekrarlanmamasını diledi.

Yatağan ile Aydın'ın Çine ilçesinin sınırlarında yer alan Adnan Menderes Barajı'nı besleyen Yatağan Çayı'ndaki kirliliğin yöre tarımını olumsuz etkilediğini ileri süren Yaman, yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68