Yatağan çiftçilerine tarım sigortası anlatıldı

Yatağan Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıya katılan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Antalya Bölge Müdür Yardımcısı Gökçe Tüketmez, Yatağanlı çiftçilere tarım sigortalarını anlattı.

Yatağan çiftçilerine tarım sigortası anlatıldı

Yatağan Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen doğal afetlerin tarıma etkileri ve bu etkilerden çiftçilerin en az zararla kurtulması için izlenmesi gereken yollar konulu toplantıya katılan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Antalya Bölge Müdür Yardımcısı Gökçe Tüketmez, tarım sigortaları hakkında bilgi verdi.

Tüketmez, Türkiye’de son yıllarda kuraklık, aşırı yağış, sel, hortum, don, dolu gibi doğal afetlerin daha fazla yaşandığına ve tarım ürünlerinin bunlardan olumsuz etkilendiğine dikkati çekti.

Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için üretici zararının karşılanması veya en aza indirilmesinin bir zorunluluk olduğunu, bunun da sigorta yoluyla sağlanabildiğini belirten Tüketmez, bitkisel ürün, ilçe bazlı kuraklık verim, sera, büyükbaşı hayvan hayat, küçükbaş hayvan hayat, kümes hayvanları hayat, su ürünleri hayat ve arıcılık sigortaları hakkında bilgi verdi.

Tüketmez, tarımda sigortalanma oranının artmasındaki önemini vurgulayarak, “Bu amaçla doğal afet yaşayan çiftçilerin zararlarının belirli ölçülerde karşılanması için tarım sigortalarının yaygınlaşması daha önemli hale gelmiştir. Üreticilere, tarım sigortalarının ayrıntılarını, sigortadan ne beklemesi gerektiğini ve yaptırdığı poliçenin neleri kapsadığı hakkında bilgiler vererek onların daha fazla zarar etmemelerini sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68