Yatağan'da '3'ü Bir Yerde' uygulaması başladı

Yatağan ilçesinde “3'ü bir yerde” uygulaması olarak bilinen yeni nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport çıkarılmaya başlandı.

Yatağan'da '3'ü Bir Yerde' uygulaması başladı

Yatağan ilçesinde “3'ü bir yerde” uygulaması olarak bilinen yeni nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport çıkarılmaya başlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yatağan Nüfus Müdürü Mehtap Demir, şöyle konuştu:
“Ehliyet, pasaport ve yeni çipli kimlik kartlarının tek bir yerden verildiği “3’ü Bir Yerde” uygulaması ile bakanlık, vatandaşı belge yükünden ve zaman kaybından kurtarırken, gereksiz kağıt israfının da önüne geçilmesi hedeflendi. Daha önce emniyetten ehliyet alımı için istenen kimlik belgesi, sürücü sertifikası, banka dekontu, adli sicil belgesi ve öğrenim belgesinin içinde bulunduğu elden dosya getirme işine son verildi. İlgili kurumlarca elektronik sisteme aktarılan bilgi ve belgeler entegre edilmiş yazılımla MERNİS sisteminden otomatik çekilmektedir. Yeni uygulama ile nüfus müdürlükleri her bir başvuru için 8 kurumdan toplam 92 konu başlığında sorgulamayı elektronik ortamda yapabilmektedir. Mayıs ayı sonu itibari ile sağlık raporu da sistem üzerinden otomatik alınması beklenmektedir. Sağlık raporunun da mayıs ayı sonunda elektronik sisteme entegre olmasıyla birlikte vatandaş nüfus müdürlüklerine sadece bir biyometrik fotoğrafla gitmesi yeterli olacak. Biyometrik fotoğrafın taranması, parmak izi ve imza işleminden sonra kurumlara entegre edilen MERNİS üzerinden belgelerin alınması projenin önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Yeni sistemle önceden emniyet müdürlüklerince yerine getirilen hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport verme görevi, nüfus müdürlüklerine geçti. İl emniyet müdürlüklerinde verilen hususi ve hizmet pasaportları yeni dönemde il nüfus müdürlükleri tarafından, umuma mahsus pasaportlar ise ilçe nüfus müdürlüklerince verilmektedir. Umuma mahsus pasaportların başvurularında eskiden biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, pasaport harç ve cüzdan bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu talep edilirdi. Yeni uygulamada, vatandaş bu belgeleri getirmeye Sadece bir biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaportu, parmak izi ve imza başvuru için yeterli olacak. Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik alınacak. İllerdeki hususi ve hizmet damgalı pasaport başvurularında ise kurumdan onaylanmış talep forumu, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı, öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi, 25 yaşında büyük engelli çocuklar için sağlık raporu ve varsa eski pasaportu ile başvuru yapılabiliyordu. Yeni dönemde, biyometrik fotoğraf, kurumdan onaylanmış talep forumu ve varsa eski pasaportu, imza ve parmak izi verilmesi ile başvuruları sona ermesi hedeflenmiştir. Ayrıca yeni dönemde bir kişinin sisteme altı ay önceden kayıtlı biyometrik fotoğrafı varsa ehliyet ve pasaport için fotoğraf getirmesine gerek kalmayacak. Yine örneğin yeni çipli kimlik kartı için verilen parmak izi ve imza, pasaport ve sürücü belgesi için de geçerli kılınacak. Her işlem için ayrı ayrı parmak izi ve imza verilmesine gerek duyulmayacak.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68