YATAĞAN'DA İLK SAFRAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Yatağan’ın kadınları Safran ile tanıştı. Dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan Safran Yatağan’da kadın üreticiler tarafından toprak ile buluşturuldu.

YATAĞAN'DA İLK SAFRAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığınca ‘2021 yılı Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ programı kapsamında Muğlalı kadın üreticilere proje desteği verildi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak’ projesi kapsamında 300 kg safran soğanı 4 kadın üreticinin eliyle toprakla buluştu.

Yatağan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ayşe Didem Biber yaptığı açıklamada;  “Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanlığı ile Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü katkılarıyla Yatağan’da bir ilke daha imza atmaktan dolayı çok mutluyuz. İlçemiz ürünleri arasına bir yenisi daha ekleyerek, Tıbbi Aromatik Bitkiler içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan ve ekonomik katma değeri oldukça yüksek olan Safranı İlçemiz Nebiköy ve Bozarmut mahallerinde bulunan arazilere müdürlüğümüzce ve ilgili personellerin kontrolünde ilk dikim gerçekleştirildi. Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu “Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak” projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dikimde emeği geçen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, proje yürütücülerinden  Sergül Orak Çulha hanım ve  emeğini ortaya koyan Kıymetli Kadın Üreticilerimiz Ebru Güler  ve Kübra Nur Yarar Hanımefendilere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Teşekkürlerimi sunuyoruz” dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68