Yatağan'da yangın sezonu sona erdi

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün 2020 yılı yangın sezonu, hava şartlarının normal seyrine dönmesi ve kış mevsimine girilmesi sebebiyle 31 Ekim 2020 tarihinde sona erdi.

Yatağan'da yangın sezonu sona erdi

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Orman İşletme Müdürlüğü, yangın sezonu öncesi personelin gerekli yangın eğitimleri verilerek bilgiler tazelendi, sahada yangın tatbikatları yapılarak personelin donanımlı hale gelmesi sağlandı. Bunun yanında araç, ekipman, yangın havuzları, orman yollarının bakımı yangın sezonu öncesi tam kapasite hazır hale getirilerek yangın öncesi tedbir ve önleyici çalışmaların daha etkili olacağı düşünülerek gerekli hassasiyet gösterildi.

Yangın sezonu diye adlandırılan 1 Haziran – 31 Ekim tarihleri arasında İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında 20 orman yangınında toplam 186,26 hektar alan, 17 adet ziraat yangınında toplam 16,94 hektar alan zarar gördü.

Bu yıl meydana gelen orman yangınlarının büyük bir kısmı az hektar alanın zarar görmesine neden olurken, en büyük orman yangını 1 Ağustos 2020 tarihinde Aydın Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde başlayarak Turgut Şefliği sorumluluk sahasına geçen ve 175 hektar alanın da zarar gördüğü Gökbel yangını oldu.

Söndürme çalışmalarının hemen ardından beklemeksizin zarar gören alanlarda toprak üstü temizleme ve bakım çalışmaları süratle başlamış, toprak dikim için hazır hale getirilerek dikim çalışmaları başladı. Yanan alanların tekrar yeşile bürünmesi ve ormana dönüşmesi hedefi için yeşile yolculuk hızla başladı.

Yatağan Orman İşletme Müdürü Mustafa Oral, “Bu vesileyle her geçen yıl önemi bir kat daha artan doğanın, ormanların, yeşilin Geleceğe nefes olması için ‘Ormanlarımız yanmasın, geleceğimiz kararmasın’ diyor;  tüm çalışma ekiplerimize ve duyarlı vatandaşlarımıza şükranlarımı sunarım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68