Yatağan'daki hava kalitesi iyiye gidiyor

Yatağan Termik Üretim A.Ş.'den yapılan açıklamada, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesinden sonra Muğla'nın Yatağan ilçesindeki hava kalitesinin iyi bir seviyeye geldiği ve doğanın korunması amacıyla ağaçlandırma kampanyasının başlatıldığı bildirildi.

Burak Alper Kuş
Yatağan'daki hava kalitesi iyiye gidiyor

Yatağan Termik Üretim A.Ş. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada, santraldeki rehabilitasyon çalışmaları sonunda kömür kullanım kapasitesinin artmasına karşın bölgedeki hava kalitesinin giderek yükseldiği bildirildi. Açıklamada, "Muğla Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nca geçen yıl gerçekleştirilen ve periyodik yapılan denetimler ve ölçümler sonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yatağan Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu verileri bir rapor haline getirildi. Yatağan Kaymakamlığı'nca Muğla Valiliği'ne gönderilen rapora ilişkin değerlendirmede, Yatağan Termik Santrali'nin kullandığı kömür miktarının 2016'da bir önceki yıla oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen hava kalitesinin önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği memnuniyetle görülmüştür" denildi. Yatağan genelinde, konut ve işyerleri ile birlikte termik santralin verilerinin değerlendirildiği raporda, 2016 yılında kükürtdioksit oranının bir önceki yıla oranla yüzde 41 düştüğü vurgulandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın katkıları, Muğla Valiliği, Yatağan Kaymakamlığı ve Mahalli İdare Kurulu'nun yoğun gayretleri sonucunda bölgede hava kalitesi yükselmiştir. Şirketimiz, özelleştirmeden sonra Yatağan'da 3 yıl içinde toplam 1 milyon 550 bin adet akasya, zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaç türlerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. Amacımız ekonomiye katkı sağlarken havası temiz, dokusu yeşil bir Yatağan çabalarına katkı sağlamaktır. Yatağan artık eski Yatağan değildir. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar artık geride kaldı. Devlet, özel sektör iş birliğiyle gerçekleştirilen ve örnek teşkil edebilecek bir termik santral Yatağan'a ve ülkemize kazandırılmıştır. İklim değişikliği ulusal eylem planında mevcut elektrik üretim santrallerinde yeni teknolojiler kullanılarak verimi yükseltmek ve üretim kapasitesini arttırmak için bakım, iyileştirme ve modernizasyon çalışmaları aralıksız sürdürülecektir. Santralde devir sonrası yapılan bakımlar sayesinde MWh başına karbon emisyonları ciddi oranlarda düşürülmüştür. Bununla birlikte, santralimizde önümüzdeki yıl yapacağımız modernizasyonlarla 2019 yılı sonrası yürürlüğe girecek olan yeni emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde çalışılacaktır. Böylece santralimizin verimi artacak olup, Avrupa standartlarında işletmecilik yapılacak, sera gazı salınımı azaltılarak iklim dostu bir yol izlenecektir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68