Yatağan emekçileri Gündoğdu Meydanında

Yatağan ve Milas’ta örgütlü Tes-iş ve Maden-iş Sendikalarına üye işçiler 1 Mayıs’ı İzmir Gündoğdu Meydanında kutladı. Yaklaşık 40 otobüs dolusu işçi ve aileleri çocuklarıyla birlikte ellerinde Türk Bayrakları ve sendikalarına ait pankartlarla İzmir Gündoğdu Meydanından taleplerini bir kez daha haykırdı.

Yatağan emekçileri Gündoğdu Meydanında
Dün sabah saatlerinde Yatağan Tes-iş Sendikası ve Maden-iş Sendikası önünde toplanan işçiler aileleriyle birlikte otobüslerle İzmir’e hareket etti. İzmir’de Basmane’den Gündoğdu meydanına kadar davul ve zurla eşliğinde halaylar çekip sloganlar atarak kortej oluşturan enerji ve maden işçileri Gündoğdu Meydanında “Barikat Çocukları ve Özelleştirme Karşıtı Direniş Simgesi Emekçiler Geliyor” anonslarıyla alkışlarla karşılandı. Tes-iş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin yaklaşık 50 Bin emekçinin doldurduğu Gündoğdu Meydanında emekçileri selamlayarak Yatağanlıların ve Milaslıların selamlarını Gündoğdu Meydanından emekçilere ilettiler. Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Suavi’nin söylediği parçalar eşliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlandı.
İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı ve Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda ayrı ayrı kutlandı. İzmir'de 1 Mayıs nedeniyle çeşitli sendika ve sivil toplum örgütleri, kentte önceden belirlenen noktalarda saat 11.00'den itibaren toplanmaya başladı. TÜRK-İŞ üyeleri Basmane, DİSK üyeleri Kahramanlar, Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri ve bazı sendikalar ile siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı'nda, KESK üyeleri de Konak Pier üst geçidi altında toplandı. Grupların kalabalıklaşmasının ardından kutlamaya katılanlar, kortejler eşliğinde Gündoğdu Meydanı'na yürüyüşe geçti. 7'den 70'e çok sayıda İzmirlinin oluşturduğu kortej ilerlerken, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi, sloganlar atıldı. Güneşli bir günde gerçekleşen kutlamayla ilgili Gündoğdu Meydanı ve çevresinde yaklaşık 3 bin polisle hem havadan, hem de karadan geniş güvenlik önlemleri alındı.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER