banner80

Yatağan Fatih Ortaokulu’nda  Bilim Fuarı Coşkusu

Yatağan’da okullarda bilim fuarları coşkusu devam ediyor. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında düzenlenen okul sergilerinin bir yenisi Yatağan Fatih Ortaokulunda açıldı. Fatih Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları okul sergisinde öğrenciler bireysel ilgileri doğrultusunda öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladıkları 15 projeyi ve bilimsel araştırma süreçlerini sergilediler.

Yatağan Fatih Ortaokulu’nda  Bilim Fuarı Coşkusu


Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Bilim Sergisi açılışına Yatağan Belediye Başkan Vekili Emre Karagöz, Başkan Yardımcısı İsmail Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Vekili Emre Arslan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Yazıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kurdele kesilerek açılışı yapılan Bilim sergisi Müzik Öğretmeni Yunus Dabakoğlu tarafından verilen müzik dinletisi eşliğinde katılımcılar ve misafirler tarafından gezildi. Serginin açılışında konuşma yapan Okul Müdürü Abdullah Yılmaz  “Okulumuzda Tübitak 4006 Bilim fuarının açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız fuarımızda toplam 15 projeyi 42 öğrencimiz 6 danışman öğretmenin nezaretinde özverili çalışmalarını ortaya koydular. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir. Proje çalışmalarında emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlara ve öğrencilere teşekkürlerimi sunarken hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Yatağan’da okullarda TÜBİTAK projelerine katılımın ve ilginin katlanarak arttığını ifade eden İlçe Müdürü Osman Alemdar “Bilim Sergilerinin hazırlanmasında emeği geçen tüm öğrencilerimizi, onlara rehberlik eden öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimizi kutluyorum. Gençlerimizi düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere çözümler üretebilen, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireylerin yetişmesini sağlamak adına öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin  TÜBİTAK projelerine katılmalarını çok önemsiyoruz” dedi.

Serginin gezilmesin ardından “Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi” kapsamında Fatih Ortaokuluna kazandırılan okul kütüphanesinin açılışı yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar “Kütüphanenin hazırlanmasında emeği geçen okul müdürü ve öğretmenlere teşekkür etti. İlçe Müdürü Alemdar “Yatağan Belediye Başkanlığımıza İlçemizde kütüphanesiz okul kalmaması için çıktığımız bu yolda vermiş oldukları desteklerden ötürü bir kez daha şükranlarımı sunuyorum “dedi.

Program kapsamında son olarak Fatih Ortaokulunda hayırseverlerin katkısı ile yapımı tamamlanan müzik atölyesi açılışı gerçekleştirildi. Öğrencilerin müzik çalışmalarında faydalanmaları için hazırlanan atölyede kullanımı için gitar, org, melodika, yan flüt gibi enstrümanlar yer alıyor.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68