Yatağan Hacıyakası Çamaşırhaneye Karşı!

Yatağan Hacıyakası Mevkii’ne kurulması planlanan çamaşırhaneye vatandaşlar tepki gösterdi. Çamaşırhanenin çevreye büyük zararlar vereceğini iddia eden mahalle sakinleri ise tesisin kurulmaması için imza topladı.

Yatağan Hacıyakası Çamaşırhaneye Karşı!
 Cuma akşamı bir araya gelen mahalle sakinlerine, Atatürk Mahallesi Muhtarı Mehmet Küçük, Madenler Köyü Muhtarı Dursun Ürnez ve Doğanköy Muhtarı Turgut Yılmaz da destek verdi. Ayrıca hukuki destek vermek için ve bundan sonraki süreçte birlikte hareket etme kararı aldığını belirten Avukat Nuray Şahbudak da toplantıya katılanlar arasındaydı.

Toplantıya çok sayıda mahalle sakini katılırken toplantıda kurulması planlanan çamaşırhanenin çevreye vereceği zararlar üzerinde duruldu.

Toplantıda söz alan Dr. Engin Karadağ, çamaşırhanelerden yayılan toksinlerin çevreye ciddi zararlar verdiğini söyledi. Dr. Karadağ, ayrıca deşarj izni almak için kirlilikleri sınır değerlerin üzerindeki tesisler için arıtma tesisi kurulması gerektiğini ve bunun da çok pahalı olması nedeniyle pek tercih edilmediğini, emisyon izni almak için de Hacıyakası’na yapılması planlanan tesisin izin şartlarını yerine getireceğini sanmadıklarını belirtti.

Daha sonra konuşan Avukat Nuray Şahbudak, tesisin kurulacağı bölgenin yanında zeytinlik bulunduğunu ve tesisler kurulduktan sonra buradan ve çevredeki diğer tarım arazilerinden ürün almanın pek de mümkün olmayacağını söyledi.

Şahbudak, yaptığı konuşmada; “Kurulması planlanana çamaşırhanede evsel çamaşırlar yıkanmayacak, başta sağlık sektörünün kullandığı çamaşırlar olmak üzere kimyasallara maruz kalan çamaşırlar, evlerde kullandığımız deterjanlardan çok daha etkili ve atıklarının insan-çevre sağlığına ciddi zararlar verdiği deterjanlar tarafından yıkanacak. Çamaşırhanenin kurulacağı arazinin çevresinde çok sayıda ev ve tarım arazisi var. Ayrıca hemen karşı tarafında bir okul da var. Bu tesis kurulduktan sonra bahsetmiş olduğumuz çevredeki hanelere, okula ve tarım arazilerine ciddi zararlar vereceği gibi yer altı su kaynaklarımızı da zehirleyecektir. Bu bölgedeki halk, insan sağlığına zararlı kimyasallara maruz kalacak ve bölgedeki tarım arazileri verimsiz hale gelecektir. Daha önce Muğla’nın Bayır Beldesi’nde de bir çamaşırhane kurulmuştu fakat emisyon ve deşarj izinleri alınmadığı için kapatıldı. Şimdi de Hacıyakası’na kurulmak isteniyor. Yatağan Belediye Meclisi’nin böyle bir tesis için mevzii imar planı için ön izni vermesini doğru bulmuyoruz. Belediye Meclisi sanırım konut dışı kentsel dönüşüm alanlarında yapılabilecek tesislere ilişkin tanımı doğru yorumlayamadılar” dedi.

Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanları Nedir?

Mahalle sakinleri ise yaptıkları açıklamada; “Konut dışı kentsel çalışma alanlarının tanımı; içerisinde motel ve lokanta da bulunabilen akaryakıt satış ve bakım istasyonları, LPG ve doğalgaz ikmal istasyonları, resmi ve sosyal tesisler, 1593 Sayılı Yasa ve ilgili Yönetmeliğine uygun olarak dumansız, kokusuz, atık ve artık bırakmayan ve çevre sağlığı yönünden tehlike yaratmayan imalathaneler ile patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddeler içermeyen depoların yapılabileceği alanlardır şeklinde yapılmaktadır. Planlı veya planlanacak konut dışı kentsel çalışma veya servis alanlarında akaryakıt veya LPG istasyonu olarak Nazım İmar Planında gösterilmeyen, üst ölçek imar planları bulunmayan yerlerde akaryakıt ve LPG istasyonları yapılamaz, ruhsat verilemez. Meclis kararı ile mevzi imar planı yapılması hususunda ön izin verilen çamaşırhaneler, tehlikeli atık niteliğinde (temizlik aracı olarak kullanılan kimyasallardan dolayı) sıvı atık üreten işletmelerdir. Bunun yanı sıra, ortama ısıtma ve buharlaşma etkisi ile yayacağı gazların etkisini de düşünülmesi gereken diğer tehlikeli atıklardır.

Bilindiği üzere Hacıyakası Mevkii (Atatürk Mahallesi) yoğun yerleşimi olan konut alanıdır. Yatağan'ın yeni konut yerleşim alanı olarak da hızla ilerlemektedir. Burada yapılacak bir sanayi tesisinin ortam kirletici unsur olarak çamaşırhane yapılmasına izin verilmesi, Atatürk Mahallesi’ni yaşanmaz kılacaktır.

Diğer yandan, 1657 parsel içerisinde, konut alanlarının yanı sıra zeytinlik vasfında taşınmazlar da bulunmaktadır. Zeytincilik faaliyetlerini sıvı atıkları ile direkt etkileyecek bu tesisin yapılmasına izin verilmesi, zeytincilik tarımını da etkileyecektir.

Biz Atatürk Mahallesi sakinleri olarak, yıllarca Yatağan Termik Santrali’nden dolayı kirli havaya ve kirli suya mahkûm edilmiş bir ilçenin sakinleriyiz. Bu zararlı etkilere halen maruz kalmaya da devam ediyoruz. Bir de yaşadığımız mahallede suyumuza, soluduğumuz havamıza direkt zarar verecek küçük ölçekli bu sanayi kuruluş iznini verilmesini istemiyoruz” dediler.

Toplantının ardından 22 kişilik bir komisyon kurulurken Yatağan Belediyesi, Yatağan Kaymakamlığı, Muğla Valiliği ve diğer ilgili kurumlara sunulmak üzere, tesisin kurulmasına izin verilmesi kararının durdurulması için imza toplantı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2014, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
............
............ - 7 yıl Önce

tek ve tki gibi yerlerin özelleşmesi veya kapatılmasına karşı olan kişilerin çamaşırhane gibi bir çok insana iş verecek olan bir iş yerinin açılmasına karşı olması ne kadar doğru acaba...

suat eraslan
suat eraslan - 7 yıl Önce

Zaten santral yetiyor oldu olcak bide camasir hanede yapin millet toptan ölsün.

DEÇEP
DEÇEP - 7 yıl Önce

deştin çevre platformu olarak verdiğimiz mücadele ve karşılaştığımız sorunların verdiği deneyimlerle hacıyakası sakinlerinin her zaman yanında olmayı görev biliyoruz.eylemse eylem,hukuksa hukuk.mücadelenizde sizinleyiz.

m
m - 7 yıl Önce

batti çıktı zaten yatağan belediyesi değil yatağan köyü köy demek bile fazla

........
........ - 7 yıl Önce

bir şeyi bilmeden yorum yapmak yani cahillik çok zor

.............
............. - 7 yıl Önce

çamaşır yıkamaktan ölünseydi evlerde ev hanımı kalmazdı

A
A - 7 yıl Önce

çamaşırhaneye karşı çıkanlar acaba hayatında kaç çamaşırhane görmüşler?evlerinde hanımları çamaşır yıkıyorlarsa onlarada karşı çıksınlar.

 ...
... - 7 yıl Önce

Çamaşırhanenin işleyişini kim gördü ki böyle yorumlar yapıyorsunuz zaten açılmasına engel olanlar hep yatağan zenginleri yatağan gün geçtikçe finansal olarak daha kötüye gidiyor gençler işsiz İş imkani yok küçücük çayboyu bile İş imkani olarak yatağandan daha iyi yatağani düşünenler yapılmasın açılmasın demez.


SIRADAKİ HABER

banner69

banner68