“Yatağan için varım”

Cumhuriyet Halk Partisinden Yatağan Belediye Başkan Aday Adaylığı için müracaatta bulunarak “bende varım” diyen Turgut Beldesini 20 yıl başarıyla yöneten Muammer Bahçeli adaylık süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bahçeli’nin yaptığı değerlendirmeleri ve sorduğumuz sorulara aldığımız cevapları sizlerle paylaşıyoruz;

“Yatağan için varım”
 Niçin adaysınız?

Geçmiş tecrübelerimi Yatağana yansıtmak istiyorum. Büyükşehir yasası ile birlikte Yatağan büyüdü ve genişledi ve ilçe genelinde yapmak istediğim birçok projelerim var. Bunları hayata geçirmek istiyorum. Büyükşehir yasası ile sudan çıkmış balığa dönüldü, siyasi katliam yaşanmakta. Doğaya ve insan sağlığına zarar veren hiçbir kurum veya kuruluşa izin verilmemeli. Ben Osman Hamdi Bey ve Lagina antik kentiyle adını tüm dünyaya duyurduğumuz 20 yıllık Turgut Belediye Başkanlığı tecrübemle Yatağanın Termik Santralden ibaret olmadığını ilçemizin aslında tarih ve kültür kenti olduğunu tüm Türkiye’ye ve dünyaya göstermek için adayım. Aday gösterilmem halinde doğayı ve çevremizi gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak için elimden gelen tüm çalışmaları yapacağım. Bunun bir insanlık görevi olduğunu düşünüyorum. Doğayı katlederek yaşamı sürdürüyor olmanın benim için hiçbir önemi bulunmamakta. İçerisinde bulunduğumuz süreçte Yatağan 6 belediyeden tek belediyeye düşürülüyor. Bunun yanında 5 beldede 9’ar meclis üyesi vardı. Toplam 56 meclis üyesi varken, tek belediyede 15 meclis üyesine düşülüyor. 3 genel meclis üyesi de kaldırıldı. Bunların yerine ilçeye verilen Büyükşehir Meclis üyesi sayısı 4 oldu.

Eksikliğini gördüğünüz ne gibi hizmetler var?

Bunu sınırlamamak gerekiyor. Biz ayrı bir belediye idik, Yatağan’a ayrı bir belediye idi. Bu nedenle Yatağan merkeze çok fazla bir eleştirim olmayacak. Ancak benim tüm Yatağan’ı kapsayan projelerim var. Mevcut belediye başkanımız Hasan Haşmet Işık’ın halkla ilişkilerine sözümüz yok. Ancak Yatağanda bazı hizmetlerin yetersiz olduğunu görmekteyiz. Otogar projesinin bir an önce sürüncemeden kurtarılması, Yatağan Meslek Yüksek Okulu’nun bir an evvel tamamlanması, garaj çevresi ve şehir merkezindeki otopark sorununu çözmek için katlı otoparklar yapılması ve yeşil alanların çoğaltılması, İnönü Bulvarından geçen binlerce aracın ilçeden transit geçiş yapmalarının önüne geçilmesi ve yol üzerinde cazibe merkezleri oluşturularak bu araçların ilçeye uğramalarının sağlanması gibi. Dönemimizde yazları panayır yeri gibi olan Turgut Beldesinde de artık sinek avlanmaktadır, şimdiki belediye yönetimi Turgut’a en büyük kötülüğü yapmıştır. Bunları sizin aracılığınızla önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı olarak paylaşacağım. Eksiklikler elbette vardır ve olacaktır, önemli olan bu eksikliklerin giderilmesi için yapılacak projelerin niteliği ve kalıcılığıdır.

CHP’de aday belirleme yöntemi nasıl olmalı?

Ben örgütten gelen bir kişi olarak, parti tüzüğünde belirtilen her türlü yöntemin uygulanabilir olduğuna inanıyorum ve bunların hepsine hazırlıklıyım. Ancak mevcut delege yapısını biraz yanlı olduğunu düşünüyorum. Parti üyelerimiz bizim üyelerimizdir, diğr bazı aday arkadaşlarımın söylediği partimizde başka partilerden arkadaşlar var diye iddia ada bulunmaktalar. Ben şahsen bu durumun bütün partilerde geçerli olduğunu düşünüyorum. Yüzde 5’lik, bir fire olabilir. CHP üyesine güvenmemiz gerekiyor. Ancak ben yine de atama veya anket gibi uygulamalara da güveniyorum.

Aday adayları arasındaki çekişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu yörede en kıdemli bir belediye başkanı olarak bu tartışmaların içerisine girmek istemiyorum. Benim aldığım parti disiplini ve ahlaki anlayış buna müsaade etmiyor. CHP bir okuldur.

Belediye başkanı adayı atanmazsanız başka bir adayın meclisinde görev alır mısınız?

Ben Belediye Başkanı aday adayı oldum. Biz 8 aday adayıyız, şu anda mevcut 27 tanede meclis üyeliği müracaatı var. Benim böyle bir teklifi kabul etmem, meclis üyeliği müracaatında bulunan arkadaşlarıma haksızlık olacağını düşünüyorum, ancak benimle çalışmak isteyen arkadaşımın meclisinde olmam ama o arkadaşıma ve ekibine sonuna kadar destek veririm. Projelerimi de uygun görmeleri halinde kendisiyle paylaşırım.

Bazı aday adaylarının karşı adaylar lehinde çekilecekleri yönünde değerlendirmeler var!..

Ben bu söylentilerin dışındayım, benim herhangi bir şekilde çekilmem söz konusu değildir,. Çünkü ben ilk defa seçime girmiyorum. Seçime girebilmek bir medeni cesaret göstergesidir. Her zaman bu özgüveni kendimde bulmuşumdur. Bu heyecanım hala devam etmektedir.

Belediye meclisine sizinle birlikte kimler başvurdu?

Ben bu isimleri deklare etmek açıklamak istemiyorum ama evet bu şekilde müracaatta bulunan arkadaşlarım var.

CHP il ve ilçe yönetimlerini tarafsız buluyor musunuz?

İl ve İlçe yönetimlerimiz seçimle iş başına gelmişlerdir. Bu süreçte tarafsız olmaları gerekir. Ben tarafsız oldukları kanaatindeyim, inanıyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
OSMAN
OSMAN - 7 yıl Önce

başkana göre seçimle gelen tarafsiz olmuyormuş,hitler'de seçimle gelmişti dünyanin canina okudu.dilerim adaylik öncesi ilkesiz tavirlarini sürdürmez,

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68