banner80

Yatağan İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinden Stronekia’da Cuma Namazı

Yatağan İlçesi Eskihisar Mahallesinde yer alan ve 2500 yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti, Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerini ağırladı. Yatağan’ın tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görme fırsatı yakalayan öğrenciler etkinlik sonunda tarihi Kanuni’nin Rodos seferi sırasında namaz kıldığı Şaban Ağa Camii’nde Cuma namazı kıldılar.

Yatağan İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinden Stronekia’da Cuma Namazı

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler Stratonikeia ve Lagina Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'ün rehberliğinde, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, Şube Müdürleri Suat Ağı, Halil Fevzi Aktaç, Okul Müdürü Murat Bostan ve öğretmenler ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kentin’de müze eğitimi gerçekleştirdiler. Osmanlı döneminden kalan taş döşeli yollarda antik kenti gezen öğrenciler  Sur Duvarı, Gymnasion, Tiyatro, Roma Hamamı, Agora, Roma Çeşmesi, Anıtsal Şehir Kapısı, Meclis Binası (Bouleuterion), Tapınak, Sütunlu Cadde, Nekropol,Kilise, Köy Meydanı Kompleksi, Beylikler Dönemi Hamamı(Selçuk hamamı), Şaban Ağa Camii ve Ağa Evlerini görme fırsatı yakaladılar.

Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt "Biz Kültür ve Turizim Bakanlığıyla, Pamukkale Üniversitesi adına hem Stratonikeia hem de Lagina'da Antik döneminden günümüze kalan antik yapılarda arkeolojik kazılar, restorasyon çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bugün çok güzel ve anlamlı bir etkinlikte öğrencilerimizi burada ağırlamaktan son derece memnunuz. Burada Anadolu İmam Hatip Lisemizde okuyan genç arkadaşlarımız ve öğretmenlerimizle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün de eşliğinde, ziyarete açtığımız ve restorasyonunu yaptığımız alanlarda öğrencilerimize müze eğitimi verdik. Bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizin yaşadıkları yerleri bilmeleri demek, gidecekleri her yeri bilmeleri demektir. Kültürel bağlarını tanımaları, gittikleri yerleri tanımalarında çok etkili ve önemli. Ben İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün nezdinde, tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. " dedi.

Etkinlik sonunda öğrenciler 15. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde de geçen ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteğiyle restore edilerek 2018 yılında yeniden ibadete açılan Şaban Ağa Camii’nde Cuma namazı kıldılar. Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar, İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Eskihisar Muhtarı Cafer Ateş, Okul Müdürü ve  öğretmenler katıldıkları namaz sonunda Şabanağa Camii önünde öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar “Stratonikeia’da öğrencilerimizi bir tarih ve zaman yolculuğuna çıkardıklarını ifade ederek birçok dönemi içinde barındıran bu antik kentte yeniden ayağa kaldırılan yapıları inceleme ve tanıma fırsatı buldular. Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz yıllar sonra yeniden ibadete açılan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferinde namaz kıldığı rivayet edilen bu tarihi camide Cuma namazını kıldılar. Okul dışı öğrenme ortamlarının öğrencilerimizin sosyal ve kültürel becerilerini kazanmalarında ve okula aidiyet duygusunun artmasında çok önemli, etkinliklerimiz tüm okul ver sınıf seviyelerinde devam edecek. ” dedi.

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68