banner80

Yatağan işçileri İÇTAŞ'ı uyardı: Yağmaya izin yok!

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesine direnen, 18 Nisan’daki özelleştirme ihalesi sırasında polis saldırısına uğrayan enerji ve maden işçileri Ankara’daki nöbetlerini eylemlerle sürdürüyor. İşçiler, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ile Kemerköy Liman alanının özelleştirme ihalesini kazanan IC İçtaş firmasına ait binanın önünde bir uyarı eylemi düzenledi.

Yatağan işçileri İÇTAŞ'ı uyardı: Yağmaya izin yok!
  “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atan işçiler, polisin müdahalesinden karelerin olduğu dövizler de taşıdı. IC İçtaş’ın 17 Aralık yolsuzluk operasyonundan mimli olduğunu söyleyen işçiler, ülkenin mallarının hırsızlara, yolsuzlara peşkeş çekilemeyeceğinin altını çizdi.

İşçilerin şirket önünde yaptıkları oturma eylemi sırasında şirket yetkilileri ve güvenlikleri “Burası işyeri. Gidin buradan” dedi.

İşçiler ve T. Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise şirket yetkililerine tepki gösterdi. Girgin, “Biz buraya sizden uyarı almaya gelmedik. Teşekkür edin diye de gelmedik” diye konuştu. Girgin, Seyitömer’de işçilerin direnişini hatırlattı, işçi sınıfının gücünün hafife alınmaması gerektiğini kaydederek bir basın açıklaması yaptı.

Girgin, yaptığı basın açıklamasında; “AKP’nin yandaş firmalarına adeta hediye ediliyor. Buradan Tüm yurttaşlarımıza seslenmek istiyoruz, peşkeşin boyutunu anlatmak istiyoruz. Yeniköy, Kemerköy Santrallerimizin kurulum maliyeti, demirbaşları, sosyal tesisleri, arsaları Kemerköy Limanı dahil olmak üzere 2 Milyar 900 TL dolarındadır.

Ancak yapılan ihale ile sadece kurulum maliyetleri ve demirbaşları 2 Milyar 900 TL olan işyerimiz 2 Milyar 670 Milyon dolara ihale edilmiştir. Diğer değerleri yandaşlara peşkeş çekilmiştir. Bu santral ve madenler kömür rezervi bitinceye kadar yaklaşık 12.5 Milyar dolar kar elde edecek, hazineye kaynak aktarılacaktı. Kısaca vazgeçtiğimiz değer 15 milyon dolardır. Bunun adı peşkeş değil de nedir? Bur dan sesleniyoruz bizim mücadelemizi görmek isteyenler bizim geçmiş mücadele tarihimize baksınlar.

Bu santralleri kim alırsa alçın onları Yatağan’a Yeniköy’e ve Kemerköy’e sokmayacağız. Bu peşkeşe dur diyeceğiz. Bunu herkes böyle bilsin” dedi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise IC İçtaş’ın Sabah ve ATV satışında 100 milyon dolar para verdiklerinin ortaya çıktığını anımsattı. Erçelik, rüşvet ve yolsuzluğa bulaşmışlara ülke mallarını teslim etmeyeceklerini ifade etti.

İşçiler, açıklamadan sonra Kurtuluş Parkı’ndaki direniş alanına geri döndü.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68