banner80

YATAĞAN İŞÇİLERİNDEN ENERJİ BAKANLIĞI ÖNÜNDE ZİNCİRLİ EYLEM

Termik santrallerin ve maden ocaklarının özelleştirilmesine karşı Ankara'da Özelleştirme İdaresi önünde eylem yapan Yatağan işçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde giriş kapısına kendilerini zincirledi. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı girişine kendilerini zincirleyerek eylem yapan işçiler polisin müdahalesiyle gözaltına alındı.

YATAĞAN İŞÇİLERİNDEN ENERJİ BAKANLIĞI ÖNÜNDE ZİNCİRLİ EYLEM
 Ankara Özelleştirme İdaresi önündeki Kurtuluş Parkı'nda günlerdir bekleyen Yatağan işçileri, dün öğle saatlerinde Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na geldi. 40 kişilik işçi grubundan 6'sı kendilerini bakanlığın girişindeki demir bariyerlere zincirledi. Soma'da meydana gelen maden faciasını ve Kemerköy Termik Santrali ile Yeniköy Termik Santrali'nin özelleştirilmesini protesto eden Yatağan işçileri daha sonra açıklama yaptı. Özelleştirmeye karşı çıktıkları belirtilen açıklamada Soma'da yaşanan maden faciasına da dikkat çekildi. İşçiler adına yapılan açıklamada, Soma maden faciasının sorumlularının cezalandırılmasını istenildi. Enerji ve maden işçileri adına açıklama yapan TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik; “Soma'da şehit olan 301 maden işçisini rahmetle anıyoruz. Soma'da ki kara ölüm Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy'e gelmesin diye 257 gündür özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadelemiz 51 gündür de Ankara Kurtuluş Parkı'nda her ne pahasına olursa olsun onurlu bir şekilde devam etmektedir.

Soma İşçisi hiçbir zaman yalnız değildir. Yalnız da kalmayacaktır. İş kazası kader olmaktan çıkmalıdır. Taşeronda çalışma ölümden başka bir şey getirmedi. Soma'da yaşananlar özelleştirmenin ve taşeronlaşmanın kara yüzünü bize tekrar gösterdi. Vermiş olduğumuz mücadelemiz Soma'da yaşananlardan dolayı bir daha haklılığımızı ortaya koydu ve bize direnişimiz için güç kattı, birleştirdi.

Hazırlanan taslakla tüm işyerlerinde taşeron işçi çalıştırmanın önü açılıyor. Öyle bir düzenleme ki patron olmayı böylesine teşfik eden başka bir yasa bulunamaz. Emek sömürüsünü en üst düzeye çıkaran bu taslak işçilik hakları açısından tam bir geriye dönüştür. Soma'da yaşanan kara ölüm bu düzenlemeyle bütün taşeron işçilerinin üzerine de gelmiştir. Soma'da ki 301 şehit inanın bir gün kamuda çalışmak ümidiyle taşeronda çalışmaya devam etmiştir. Yaşasalardı inanın bu düzenleme onları kahrından öldürürdü.

Türkiye'ye kara ölümün gelmemesi için herkesin üzerine düşeni layıkıyla yapması gerekir. Bizim vermiş olduğumuz mücadele bu anlamda çok anlamlıdır. Taşeronlaşma gibi özelleştirmenin de hiçbir iyi tarafının olduğunu kimse söyleyemez. Kamu İktisadi Teşekküllerini yönetmekten aciz satayım kurtulayım zihniyeti Türkiye'yi yönetmekte. Bunların hepsinin hesabı er ya da geç sorulacaktır. Kapalı kapılar ardında yapılan her türlü peşkeş zihniyeti ortaya çıkacaktır.

İşçisinin hakkını, hukukunu geldiği günden beri hiçe sayan, var olanları da elinden alan, zulmeden bir iktidar daha görmek mümkün değildir. İşverenlerin pervasızca uydusu olmuş bu hükümetten başka birşey beklemek de mümkün değildir.

Taşeronlaşmayla ilgili yapılan son taslak 301 şehidimizin ve taşeron işçilerin kemiklerini sızlatmıştır. Sorumlular hala hesap vermemiştir. İş kazalarının kader olmaktan çıktığı, taşeron işçilerinin kadroya alındığı, sorumluların istifa edip hesap verdiği bir Türkiye görmek umuduyla 257 gündür süren mücadelemizin devam edeceğini kararlılıkla bildiririz” denildi.

İşçilerden bazıları açıklamadan sonra Bakanlığın sırt üstü yatarak protestoya devam etti. Çevik Kuvvet ekipleri, zincirleri çözerek eyleme son verilmesi istedi. Bakanlık girişinden ayrılmayan işçilere açıklamanın ardından çevik kuvvet ekipleri biber gazı ile müdahale etti. Kendilerini bakanlığın demir korkuluklarına zincirleyen işçileri, polis ekipleri demir kesme makinasıyla zincirleri keserek gözaltına aldı. Bir grup işçi ise çevik kuvvet ekipleri tarafından bakanlık önünden uzaklaştırıldı. Zincirli eylemde TES-İŞ Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin'in de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68