Yatağan işçisi Ankara’daydı

“Taşeronlaştırmaya, Örgütsüzlüğü ve Kuralsız Çalışmaya Hayır” mitinginde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Atalay; "Bu ülkede 900 bine varan taşeron işçisini bu ayıptan kurtarmak, bu meseleyi çözmek, bu meseleyi ülke gündemine getirmek için toplandık" dedi.

Yatağan işçisi Ankara’daydı
 Cumartesi günü Ankara Sıhhıye Meydanı'nda, Türk-İş, "Kölelik Düzenine Son:  Taşeronlaşmaya, Örgütsüzlüğe, Kuralsız Çalışmaya Hayır" mitingi düzenlendi. Sabah saatlerinde Ankara Garı'nda toplanan gruplar, ellerinde pankartlarla sloganlar atarak Sıhhıye Meydanı'na yürüdü.

Yatağan’dan çok sayıda enerji ve maden işçisi ve tüm illerden Türk-İş'e bağlı sendikaların katıldığı miting; taşeron, mevsimlik işçiler ve 4/C statüsünde çalışanların sorunları öncelikli olmak üzere çalışma hayatının temel ve güncel sorunlarına dikkat çekmek, Özelleştirme ve sendikasızlaştırma girişimlerini de protesto etmek amacıyla düzenlendi. Sıhhıye Meydanı'nda toplanan gruba konuşan Atalay, taşeron konusunu bu alanda bitirmeye geldiklerini söyledi. "Taşeron konusu bu ülkenin ayıbı. Bu ayıbı, bu alanda ya bugün temizleyeceğiz ya bu ülkeyi idare edenler temizleyecek" diyen Atalay, şunları söyledi: "Bu ülkede 900 bine varan taşeron işçisini bu ayıptan kurtarmak, bu meseleyi çözmek, bu meseleyi ülke gündemine getirmek için toplandık. 30 Mart'taki seçimden evvel yol işçileri, büyükşehir belediyesine bağlanmakla karşı karşıya. Türk-İş bu meseleyi çözmek durumunda. Bu alanda örgütlenmeden dolayı bedel ödeyen, 200 gündür grev yapan kardeşlerimiz var. Bu mesele, ülkenin meselesi. 13 milyonun çalıştığı bir yerde 1 milyon sendikalı olur mu? Türk-İş önümüzdeki dönemde bununla ilgili mücadeleye devam etmek mecburiyetindedir. Yatağan'daki kardeşlerimiz 6 aydır olağanüstü mücadele ediyor. Ülkenin değişik bölgelerinde binlerce kardeşimiz, 'örgütlendi' diye bedel ödemeye devam ediyor. Bu ülkede bir senede iş kazalarından bin kişi rahmetli oluyor ve bunların yüzde 97'si örgütsüz. Ülkeyi idare edenler, başta iktidar partisi bu ülkeyi, bu ayıptan bir an önce kurtarmalı."

Bu alandaki haykırışın iyi duyulması gerektiğini belirten Atalay, "Bunu duyarsanız bu ülkede hayırlı iş yapmış olursunuz, bunu duymazsanız bunun bedelini en kısa zamanda ödersiniz, ödemeye devam edersiniz" dedi. Söz konusu sorunlar çözülmezse Türk-İş olarak Meclis'in önünde olacaklarını belirten Atalay, alandaki işçilerin sesine tüm siyasetçilerin kulak vermesi gerektiğini ifade etti. Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Türk-İş'e bağlı sendika başkanları ve temsilcileri de katıldı. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68