Yatağan, Kavaklıdere, Milas ve Bodrum turizm için bir arada

Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde, Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay’ın katılımıyla Turizm Destinasyonları Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Yatağan, Kavaklıdere, Milas ve Bodrum turizm için bir arada

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın talimatlarıyla, Muğla’da kurulan 4 turizm destinasyonundan biri olan Milas, Bodrum, Yatağan, Kavaklıdere Turizm Destinasyon Kurulunun toplantısı İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl’ün organizasyonu, Muğla Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay’ın yanı sıra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Kavaklıdere Kaymakamı Mustafa Arslanşahin, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in katılımıyla düzenlendi.

Turizm destinasyonlarının bütüncül olarak korunması ve geliştirilmesi ilçeler arası entegrasyonun sağlanması, Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere Destinasyonu Yürütme Kurulu vasıtasıyla sorunların tespitinin yapılması ve çözüme kavuşturulması amacıyla düzenlenen toplantının başında basın mensuplarına bir açıklama yapan Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay şu bilgileri aktardı:

“Yeni destinasyonlar oluşturmak, var olan destinasyonları diğer komşu ilçelerle beraber farklı bir destinasyon haline getirmek amacıyla, Sayın Valimizin talimatıyla başlattığımız bir çalışma. Bu toplantı destinasyon yürütme kurulu oluşturulması ile ilgili bir toplantı. Burada toplantıda alacağımız kararlarla bir iş planlaması ve takvimi çıkaracağız. Bunda üye olarak Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve Turizm Sektöründe faaliyet gösteren bazı STK’lardan üyeler alarak her ilçe kendi yönetim kurulunu oluşturacak. Bundan sonra ilçeler bazında yapılan çalışmalar bu dörtlü, bu hat üzerindeki ilçelerin birleştirdiği destinasyon üzerindeki yürütmek kurullarında alınan kararlarla ilde, diğer ilçelerle Fethiye, Seydikemer, Marmaris gibi ilçelerle daha sonra toplu bir çalışma yapılacak. Buradaki amacımız; Sadece bir seferlik, bir sezonluk, bir yıllık bir çalışma değil. Yapılacak olan çalışmada hem genel idarenin hem de yerel yönetimlerin yapmakta oldukları, planladıkları, yada projelendirdikleri, kiminde bazı STK’ların hayalinde olan bazı çalışmaların, yada esnaflar üzerinde, işletmeler üzerinde, oteller, yeme-içme mekanları üzerinde yapılabilecek olan çalışmalarda hem tüm Muğla genelinde bir beraber aynı şeyleri yapabilme güdüsü sağlamak hem de bu sosyalleşmeyle ilçeler arasındaki dayanışmayı da arttırmak, söz gelimi Kavaklıdere’de, Milas’ta olan bir şeyi Bodrum’da üretilebilmesi, satılabilmesi yada Bodrum’a misafirliğe gelmiş turistlerimizin Milas’ta, Yatağan’daki ören yerlerine gidip gelebilmeleri, aralarda shuttellar düzenlenebilmesi gibi bazı imkanları da içeriyor. Bir başka şeyde tabi Bodrum’un diğer ilçelere göre çok büyük bir farkı var tabi, Bodrum dünya çapında tanınan bir yer, tanınmayla ilgili bir sıkıntısı yok. Ancak gelen misafirlerin daha memnun ayrılması için her yerde olduğu gibi burada da yapacaklarımız vardır. Onun için Kavaklıdere’de yapacağımız şeylerle burada yapacağımız şeyler farklı olmakla beraber aynı amaca hizmet edecek.”

Toplantıda ise bölgeyle ilgili bir dijital platform kurulması, var olan turizm rotalarının daha nitelikli hizmet vermesi için düzenlemeler yapılması, Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere güzergahında yeni rotaların oluşturulması amacı ile ilgili kurum, kuruluş, STK, sektör temsilcilikleri ile projelerin geliştirilmesi, gerekli olan altyapıların yapılması gibi konular görüşüldü.

Ortak görüşle Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere Turizm Destinasyon Yürütme Kurulu üyesi olarak bazı STK’ların da yürütme kuruluna alınmasına, toplantıda görüşülen konuların ilgili kurum kuruluş ve STK’lar tarafından titizlikle takibinin yapılıp sonuçlandırılması kararlaştırıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68