Yatağan Kent Konseyi genel kurulu düzenlendi

Yatağan Kent Konseyi’nin seçimsiz genel kurulunda, oylamaya sunulan çalışma yönergesi üyeler tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Yatağan Kent Konseyi genel kurulu düzenlendi
 Yatağan Kent Konseyi, yıl içerisinde iki kez yapılması zorunda olan seçimsiz genel kurul için Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda toplandı. Konsey hakkında bilgilerin verildiği toplantıda, konseyin işlevi hakkında bilgilendirme yapılırken, konsey üyeleri tanıtıldı. Toplantının son bölümünde ise, istekler ve talepler dinlenildi.

Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan başkanlığında düzenlenen toplantıya, kaymakamlığın belirlediği 5 daire amiri, belediyenin belirlediği başkan yardımcısı ve meclis üyelerinin yanı sıra mahalle muhtarları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile konsey üyeleri katıldı.

Toplantı sırasında konuşan Arslan, kent konseyinin siyasi yapıdan tamamen uzak, tamamen topluma yönelik çalışmalar yapan bir kurum olduğunu söyledi. Kent konseyini, kısaca demokratik kitle örgütlerinin örgütü olarak tanımlanabileceğini ifade eden Arslan, konsey şeması ve üyeleri hakkında bilgiler verdi.

Yatağan’da kent konseyi kültürünün henüz gelişmemiş olduğunu savunan Arslan, 10 kişilik bir yürütme kuruluyla çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Çalışma Yönergemize göre, kurmakla zorunlu olduğumuz meclislerimiz var. Bunlardan birisi kadın meclisi. Bunu oluşturduk. Şuanda 5 kişilik bir kadın meclisimiz var. Bunun yanı sıra 3 kişiden oluşan bir genç meclisi, 3 kişiden oluşan bir çocuk meclisi ve engelliler meclisi kurduk. Bir de yaşlılar meclisi kurmamız gerekiyor, onunla da ilgili çalışmaları önümüzdeki günlerde yapacağız” şeklinde konuştu.

Kent konseyinin, toplumdaki demokrasinin gelişmesini sağlamada büyük önem arz ettiğinin altını çizen Arslan, göreve geldiklerinden beri yürüttükleri çalışmalardan bahsederek, şöyle konuştu:

“Kent konseyinin yaptırım gücü yok. Bir karar aldığımızda, Yatağan Kaymakamlığı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Yatağan Belediye Başkanlığı’na sunuyoruz. Onlar sunduğumuz projeleri, kendi meclislerinin ilk toplantısında gündemlerine almak zorundalar. Yaptırım gücümüz sadece bu kadar.”

Yapılan konuşmanın ardından, konsey tarafından hazırlanan çalışma yönergesi, üyelerin oylamasına sunulurken, oy birliğiyle kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68